Wiadomości

Zobaczcie jak wyglądać będzie nowa ulica Chrobrego!

29 listopada 2016, 12:23, red
Wyniesione perony tramwajowe, ścieżka rowerowa wzdłuż torowiska i podświetlane linie LED informujące o zbliżającym się tramwaju – tak ma wyglądać przy Chrobrego. Portal gorzowianin.com jako jedyny dotarł do wstępnej wizualizacji nowego deptaka.

Zaprezentowana na zdjęciach wizualizacja ulicy Chrobrego, to wstępne projekty, do których cały czas wnoszone są poprawki. W magistracie trwają ciągłe konsultacje dotyczące wyglądu tej ulicy – jednak główne założenia już zostały nakreślone.

Obniżone lub podwyższone przystanki

Jeszcze kilka tygodni temu mówiono o nowatorskim pomyśle obniżenia poziomu ulicy w miejscu przystanków tramwajowych. Takie rozwiązanie przyjęto jako właściwe i widoczne jest na wizualizacji. Jednak Miejski Zakład Komunikacji nie zgodził się na to rozwiązanie, wskazując że jest niemożliwe do realizacji z przyczyn technicznych. Ostatecznie zdecydowano, że torowisko nie będzie obniżone – w miejsce tego mają pojawić się podwyższone o 20 centymetrów przystanki. Ma to ułatwić wsiadanie do tramwajów. Nowością ma być też przeniesienie przystanku na wysokość byłego kina „Słońce” dla tramwajów jadących w kierunku osiedla Piaski.

LED-y w torowisku

O tym mówiono już wcześniej. Świecące torowisko, oprócz tego, że zapewne będzie ładnie wyglądać, ma być także istotnym elementem bezpieczeństwa, informującym pieszych o nadjeżdżającym tramwaju. Pomysłów jest kilka – najbardziej prawdopodobny to podświetlana linia LED wzdłuż torowiska wykrywająca tramwaj. Chodzi o wydzielenie pasa torowiska optycznie poprzez sieć punktów świetlnych. Co ważne, urządzenia powinny być odporne na przejazd pojazdów, których ruch zostanie dopuszczony na deptaku.

Chrobrego – droga powiatowa

Obecnie cała ulica Chrobrego ma status drogi powiatowej – zanim zostanie wyremontowana ma uzyskać status drogi wewnętrznej - dotyczy to odcinka od Jagiełły do Borowskiego. Oczywiście wiąże się to z ograniczeniami -prędkości i zakazami wjazdu. Nie oznacza to, że po nowym deptaku nie będą mogły poruszać się samochody – wręcz przeciwnie. Ruch będzie tam dopuszczony, ale z dużymi ograniczeniami i tylko po torowisku. Z uwagi na rozmieszczenie małej architektury fizycznie nie będzie możliwości przejechania po chodnikach.

Architektura

Mała architektura to wciąż zagadka – koncepcji jest wiele. Na wizualizacji widać ławki, miejsca zieleni i strefy odpoczynku. Projektanci przewidują też ogródki kawiarniane – np. przy Śnieżce i pizzerii. Pojawić się ma także specjalny pas dla rowerzystów, który przebiegać będzie przez całą długość deptaka. Do tego pojawią się rurkowe stojaki rowerowe – rozmieszczone punktowo na całej długości ulicy. Chodniki mają być w kolorze piaskowym – tak sugerują urzędnicy. Na zdjęciach jest nawierzchnia granitowa – natomiast piaskowy odcień „ociepliłby” deptak, nawiązując do kolorystyki kamienic, na których dominuje odcień żółtego.  

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości