Będzie bezpośredni pociąg do Berlina. Z południa województwa...

19 sierpnia 2015, 11:03, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Powraca temat bezpośrednich połączeń z Gorzowa do Berlina. Jak informuje na swojej antenie Radio GO, mieszkańcy południowej części województwa także domagają się pociągu do stolicy Niemiec. - Być może takie połączenia uruchomią Przewozy Regionalne – informuje marszałek Elżbieta Polak

Do obsługi bezpośrednich pociągów do Berlina przygotowywała się od dłuższego czasu spółka Arriva RP. Firma poszukiwała nawet maszynistów ze znajomością języka niemieckiego. Więcej o tym pisaliśmy w artykule pt. Arriva pojedzie bezpośrednio do Berlina i to przez Gorzów! Arriva chciała uruchomić pociąg z Torunia przez Gorzów do Berlina. Spółka prowadziła nawet rozmowy na temat ewentualnego dofinansowania połączeń z samorządami, na których przebiega linia kolejowa 203.

Komercyjne połączenie miał dofinansować też samorząd województwa lubuskiego - To nie jest tak, że samorząd może zainwestować publiczne pieniądze w prywatny podmiot – wyjaśnia marszałek Elżbieta Polak. Takie było oczekiwanie mieszkańców północnej części województwa - Myślę, że ta firma oszacowała zyski z tym związane i padła tu konkretna kwota dofinansowania – dodaje marszałek Polak.

Dyskusja trwa – trwa też przeliczanie kosztów związanych z uruchomieniem bezpośredniego połączenia do Berlina. - Musimy sprawdzić jakie są kwoty na rynku. Możemy to zrobić tylko w trybie przetargowym. Robimy rozeznanie rynku, sprawdzamy nasze możliwości – wyjaśniała w wywiadzie dla Radia GO marszałek Polak.

Okazuje się jednak, że pod uwagę nie są brane tylko połączenia Gorzowa z Berlinem. Z wnioskiem o uruchomienie połączenia do stolicy Niemiec wystąpili mieszkańcy południowej części województwa lubuskiego. - Południe też domaga się takiego połączenia. Mieszkańcy dali temu wyraz na ostatniej sesji sejmiku, gdzie zorganizowali happening pod hasłem „Mam pociąg do Żagania” - tłumaczy marszałek Polak. Chodzi tu o modernizację linii kolejowej Wrocław – Żagań – Żary – Berlin. - Bardzo mocno zależy zarządowi na połączeniach Zielona Góra – Berlin – dodaje marszałek województwa lubuskiego.

Samorząd z tzw. krajowej rezerwy wykonania zakupił cztery szynobusy z homologacją transgraniczną. Koszt zakupu był dużo większy niż szynobusów, które wykonują tylko połączenia regionalne. - Będę starała się tak zaplanować budżet na przyszły rok, aby te połączenia były realne i możliwe – tłumaczy dalej Elżbieta Polak. Jak podkreśla marszałek, jest szansa, że spółka Przewozy Regionalne, którego to udziałowcem są samorządy większości województw, złożą tańszą ofertę na obsługę połączeń do Berlina. - Jest ogromne zapotrzebowanie na te połączenia. To dobry kierunek – podkreśla marszałek Elżbieta Polak.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości