Mierniki czasu na skrzyżowaniu Kosynierów z Matejki

3 lipca 2015, 14:36, aw
fot. Marcin Kluwak
Na sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ul. Kosynierów Gdyńskich z Matejki zostały zamontowane wyświetlacze czasu pozostałego do zmiany światła. Póki co, jest to rozwiązanie testowe. A miejski inżynier ruchu czeka na opinie mieszkańców.

Temat zamontowania mierników czasu na sygnalizacjach świetlnych w Gorzowie pojawił się na początku lutego. Wówczas miejski inżynier ruchu wraz z komisją gospodarki i rozwoju rozważał zainstalowanie takich wyświetlaczy czasu w naszym mieście. Więcej przeczytasz TUTAJ.

Po kilku miesiącach dyskusji udało się! W piątek 3 lipca takie mierniki zostały zamontowane na skrzyżowaniu ul. Kosynierów Gdyńskich i Matejki – póki co, to urządzenie jest testowane.

- Urządzenia te informują kierowców o tym, jak długo obowiązywać będzie odpowiedni sygnał czerwony oraz zielony. Jednocześnie należy pamiętać, że liczniki są dodatkowym elementem pomocniczym sygnalizacji świetlnej. Decyzję o wjeździe na skrzyżowanie lub zatrzymaniu przed należy uzależniać wyłącznie od sygnałów nadawanych przez sygnalizatory podstawowe – tłumaczy Rafał Krajczyński, miejski inżynier ruchu.

Podobne urządzenia działają już m.in. w Szczecinie, Toruniu, Opolu i Zielonej Górze. W niektórych miastach liczniki dopuszczane są w ograniczonym zakresie lub całkowicie odrzucone do stosowania. Test pomoże odpowiedzieć, jak ich działanie przełoży się na poprawę płynności ruchu oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego.

- Mieszkańców prosimy o przesyłanie uwag i opinii dotyczących wprowadzonego rozwiązania do pod numerem telefonu 95 7355 842 lub mailowo krajczynski@um.gorzow.pl – prosi Krajczyński.

Jakie koszty?

Obecnie w Gorzowie jest 28 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną oraz 21 sygnalizacji przyciskowych na przejściach dla pieszych. Jeżeli miasto zdecydowałoby się na motnaż takich mierników czasu na pozostałych sygnalizacjach w Gorzowie, to przy zamówieniu powyżej 50 szt. koszt wynosi 1,7 tys. zł netto za jedną sztukę, a sam montaż 400 złotych.

Zatem jeżeli miasto zdecydowałaoby się na zamontowanie takich wyświetlaczy na wszystkich syngalizatorach, to musiałoby wydać 105 tys. zł na zakup i montaż tych wyświetlaczy na sygnalizacjach dla pojazdów. Natomiast koszt wyświetlaczy dla pieszych to 144,9 tys. zł.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości