Wiadomości

TOP 6 kradzionych samochodów

15 grudnia 2014, 08:02, Anna Warchoł
fot. KWP
Tylko na początku grudnia gorzowscy policjanci zatrzymali dwie osoby, które ukradły auta na terenie Gorzowa. Jednak takich przypadków jest o wiele więcej. Zatem jak często dochodzi do kradzieży samochodów w naszym powiecie i jakie marki padają najczęściej łupem złodziei?

Pod koniec listopada do gorzowskich policjantów zgłasza się gorzowianin, któremu skradziono daihatsu z parkingu przy ul. Bohaterów Lenino. Dzień później z parkingu przy ul. Olimpijskiej znika kolejne auto – tym razem jest to suzuki.

W poniedziałek 8 grudnia mundurowym udaje się zatrzymać osoby odpowiedzialne za te kradzieże – to 32-letnia kobieta oraz 27-letni mężczyzna, oboje są mieszkańcami Gorzowa. Parze przedstawiono zarzuty dotyczące kradzieży samochodów. Kobieta została oddana pod policyjny dozór. Z kolei 27-latkowi grozi do 15 lat więzienia, ponieważ popełnił kolejne przestępstwa w warunkach recydywy.

Jednak to nie jedyne kradzieże do jakich dochodziło w ostatnim czasie na terenie naszego powiatu. Od początku 2014 roku do 10 grudnia w ręce złodziei wpadło 113 samochodów. Dla porównania w całym 2013 roku w powiecie gorzowskim skradziono 145 aut.

Najczęściej kradną…

Powszechnie wiadomo, że im nowsze auto, to tym bardziej przykuwa wzrok – nie tylko przechodniów, ale również złodziei. Jednak nie tylko rocznik samochodu ma znaczenie, ale również jego marka. A jakie samochody najczęściej padają łupem złodziei w powiecie gorzowskim?

Pierwszą trójkę otwiera volkswagen, następne jest audi i seat. W „top 6” znalazły się również: opel, peugeot i fiat.

Autoalarm to już przeżytek, czas na…

Wiadomo, że z każdym rokiem technika idzie do przodu, a wraz z nią działania złodziei, którzy bardzo szybko dopasowują się do nowopowstałych rozwiązań technicznych. Dlatego też poza paroma zabezpieczeniami – warto ubezpieczyć swój samochód przed kradzieżą.

A jak możemy zabezpieczyć swoje auto? Na pewno autoalarmem, który mają już wszystkie nowe samochody. Teraz warto zainwestować w lokalizator GPS. Jeżeli nasze „cztery kółka” zostaną skradzione, to i tak szybko będziemy wiedzieli gdzie są.

Kolejnymi zabezpieczeniami, które możemy zainstalować w naszym samochodzie są: blokady na skrzynię biegów czy ukryty wyłącznik pompy paliwa.

Jednak dodatkowe zabezpieczenia to nie wszystko. Ważne jest także to, gdzie zostawiamy swój samochód. Warto również pamiętać o tym, aby zawsze zabierać  dowód rejestracyjny razem ze sobą i pod żadnym pozorem nie zostawiać go w aucie. Dlaczego? Bo w przypadku kradzieży ubezpieczalnie mogą nam nie uwzględnić odszkodowania. Tak samo nie należy wozić ze sobą karty pojazdu – powinna być ona schowana w domu w bezpiecznym miejscu.

Wiele osób często z roztargnienia zostawia przez swoimi domami samochody z kluczykami w stacyjce lub też otwierając garaż zostawia auto „na chodzie” – wystarczy tylko chwila nieuwagi i naszym autem może odjechać złodziej.

Policjanci radzą

- Jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. Natomiast w nocy  dobrze oświetlone i w pobliżu okien mieszkań – mówi Marcin Maludy z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. – Warto również oznaczyć najważniejsze elementy naszego auta w specjalistycznej firmie.

Ponadto parkując samochód nawet na krótką chwilę należy: sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte a klapa bagażnika zatrzaśnięta. -  Wszystkie nasze bagaże takie jak torby czy plecaki należy schować do bagażnika. Pozostawienia ich w widocznym miejscu zachęca tylko złodziei. Tak samo jest z zakupami pozostawionymi w aucie przez sklepem – tłumaczy Maludy.

Policjanci przestrzegają również przed zabieraniem autostopowiczów z miejsc podejrzanych czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju. – Należy dokładnie rozważyć wszelkie próby zatrzymania przez innych kierowców, którzy na przykład sygnalizują usterkę twojego auta. Może to być próba napadu. Dlatego lepiej dojechać do najbliższej większej stacji benzynowej i tam sprawdzić samochód – podkreśla Maludy.

 

  

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości