Wiadomości

25 pociągów jednego dnia odwołanych. Co dalej z Polregio?

12 sierpnia 2025, 09:56, Marcin Kluwak
fot.: Beata Meler/Źródło: FB Kolej Oczami Nastawniczego
W poniedziałek 11 sierpnia z rozkładu zniknęło 25 pociągów Polregio, a wiele z nich dotyczyło połączeń z i do Gorzowa. – To jest kłopot dla nas wszystkich – mówi posłanka Krystyna Sibińska. Zapowiada działania w Sejmie i zmiany w nadzorze nad przewoźnikiem.

25 kursów mniej jednego dnia

Tylko w poniedziałek odwołano 25 połączeń Polregio. W maju widać było lekką poprawę, ale teraz problem powrócił. – Polregio jest kłopotem dla nas wszystkich – przyznała na antenie Radia Gorzów Krystyna Sibińska, szefowa Platformy Obywatelskiej w Gorzowie i wiceszefowa lubuskich struktur partii.

Postulat przeniesienia Polregio

Posłanka przypomina, że dziś spółka podlega Ministerstwu Aktywów Państwowych, co – jej zdaniem – utrudnia szybkie reagowanie na awarie i braki taboru. – Komisja Infrastruktury postanowiła skierować dezyderat do premiera, żeby Polregio wróciło pod Ministerstwo Infrastruktury. To tam powinno być – podkreśliła.

Według Sibińskiej obecny model nadzoru jest niewydolny, choć Urząd Transportu Kolejowego i minister infrastruktury współpracują i reagują, gdy dochodzi do problemów.

Nowa baza i wojewódzka spółka kolejowa

Sibińska zwraca uwagę na podpisane porozumienie między Urzędem Marszałkowskim a PKP Cargo, dotyczące przekazania bazy w Czerwieńsku. Ma ona obsługiwać nową spółkę transportową, która przejmie część połączeń regionalnych w Lubuskiem.

– Dziś, jeśli psuje się tabor Polregio, naprawy muszą być robione poza województwem, bo baza w Rzepinie nie jest w stanie wszystkiego zrobić. Nowa spółka ma to zmienić – wyjaśnia posłanka.

Brak inwestycji to źródło problemów

– Mamy kłopot i absolutnie wszyscy to wiemy. Próbujemy go rozwiązać, ale nie jest to proste, bo przez lata brakowało inwestycji w infrastrukturę – podsumowała Sibińska. Tymczasem spółka Polregio, która wielokrotnie wprowadzała plany naprawcze, wciąż ma kłopoty z zapewnieniem ciągłości ruchu.

Obiecanki - cacanki

Od 1 maja pociągi w województwie lubuskim miały kursować bez zakłóceń. Informowaliśmy o tym w artykule pt.: 1 maja pociągi mają przestać się psuć. Polregio wierzy, pasażerowie już mniej. Stało się jednak inaczej. Problemy - choć w mniejszej skali, ma też spółka PKP Intercity, która uruchamia 4 połączenia dziennie do i z Gorzowa: Podróż pociągiem z Gorzowa to koszmar. Jedna awaria i wszystko staje

Marcin Kluwak

Marcin Kluwak

marcin.kluwak@gorzowianin.com

Podziel się

Komentarze

Zobacz, jak wygląda Gorzów teraz – kamera na żywo

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości