• Dziś /-3°
  • Jutro /-2°
Wiadomości

Troje dzieci zatruło się czadem w Sylwestra. W mieszkaniu nie było czujki

1 stycznia 2025, 17:06, Anna Kluwak
fot. KP PSP Strzelce Krajeńskie
W wyniku zatrucia tlenkiem węgla w Drezdenku do szpitala trafiło troje dzieci w wieku 6, 15 i 17 lat. Do zdarzenia doszło w wyniku awarii termy gazowej w łazience jednego z mieszkań w kamienicy. Strażacy ewakuowali cały budynek, a po przewietrzeniu zagrożenie zostało zażegnane. Brak czujnika tlenku węgla w mieszkaniu oraz wadliwa terma były głównymi przyczynami tego niebezpiecznego zdarzenia.

We wtorek 31 grudnia, tuż przed godz. 17, dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej otrzymał zgłoszenie o zatruciu tlenkiem węgla w jednym z mieszkań przy ul. Krakowskiej w Drezdenku. Na miejsce zostały wysłane trzy zastępy straży pożarnej, policja i trzy załogi pogotowia ratunkowego.

Zatrucie czadem w Drezdenku. Troje dzieci trafiło do szpitala

Służby ratunkowe zostały wezwane, ponieważ 15-letnia dziewczyna zaczęła czuć się bardzo źle. Młoda dziewczyna skarżyła się na silne bóle głowy, dziwne zachowanie i omdlenia. Kiedy strażacy dotarli pod wskazany adres, okazało się, że w mieszkaniu stężenie tlenku węgla wynosiło aż 380 ppm (0,038%), co stanowiło bardzo duże zagrożenie dla życia i zdrowia osób tam przebywających. W wyniku zatrucia czadem do szpitala trafiły troje dzieci w wieku 6, 15 i 17 lat.

Ewakuacja całej kamienicy w Drezdenku

Strażacy podjęli decyzję o ewakuacji całej kamienicy. Z budynku ewakuowano łącznie 11 osób. Wszystkie lokale mieszkalne zostały dokładnie sprawdzone przy użyciu specjalnych mierników. W jednym z mieszkań odnotowano stężenie tlenku węgla na poziomie 21 ppm. Jednak po przewietrzeniu stężenie wróciło do normy, co oznacza, że nie było już zagrożenia.

Wadliwa terma przyczyną zatrucia – brak czujnika czadu

Strażacy ustalili, że przyczyną zatrucia tlenkiem węgla była terma gazowa, która znajdowała się w łazience i służyła do podgrzewania wody. W mieszkaniu, gdzie nieomal doszło do tragedii, nie było zainstalowanej czujki tlenku węgla.

- W mieszkaniu, gdzie nieomal doszło do tragedii nie było zainstalowanej czujki tlenku węgla. To urządzenie, którego koszt wynosi około 100 zł, może pracować nieprzerwanie przez 7 lat i ostrzegać domowników o wykryciu obecności tlenku węgla w powietrzu - podkreślają strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Strzelcach Krajeńskich.

Potencjalne zagrożenia związane z tlenkiem węgla

Trzy potencjalne zagrożenia, które mogą prowadzić do zatrucia tlenkiem węgla, to:

  1. Brak odpowiedniej wentylacji – pomieszczenie musi mieć zapewniony dopływ świeżego powietrza, nie wolno zakrywać, zasłaniać ani uszczelniać kratek i kanałów wentylacyjnych – zarówno tych w ścianach, jak i tych w dolnej części drzwi.
  2. Nieszczelny lub niedrożny przewód odprowadzający spaliny.
  3. Niesprawny, nie poddawany okresowym przeglądom podgrzewacz – zwany także potocznie piecykiem gazowym lub termą gazową.

Zatrucia tlenkiem węgla – jak się chronić?

Tlenek węgla często powoduje zatrucia, szczególnie zimą, kiedy używamy urządzeń grzewczych. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać urządzenia gazowe i zainstalować czujniki czadu w domach, które mogą uratować życie.


Podziel się

Komentarze

Zobacz nową kamerę na żywo z Gorzowa

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości