Szpital przy Dekerta został oddany do użytku 19 grudnia 1985 roku. Od tamtego czasu lecznica przeszła ogromną metamorfozę – w szpitalu pojawił się nowoczesny sprzęt, specjaliści, wiele pomieszczeń przeszło remont, a także wybudowano ośrodek radioterapii oraz nowy OIOM. Jedno jednak pozostało bez zmian – elewacja budynków szpitalnych.
Już w 2021 roku władze Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego zapowiadały, że budynek frontowy przy ul. Dekerta doczeka się przebudowy, ponieważ pawilon, z uwagi na pomarańczowo-zieloną elewację, wygląda jak barak. Natomiast w 2022 roku szpital dostał pozytywną opinię IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia) na przebudowę i rozbudowę budynków przy ul. Dekerta. Dało to zielone światło inwestycji i oznaczało, że placówka może się starać o pieniądze na ten cel ze środków rządowych i unijnych.
Jak się okazuje, gotowy jest już projekt przebudowy z rozbudową frontowego budynku szpitalnego przy ul. Dekerta, który został zrealizowany w ramach Programu Funkcjonalno-Użytkowego. Efektami prac pochwaliła się architekt Agata Stępińska-Kaczmarczyk.
– Przebudowa z rozbudową frontowego budynku Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie przy ul. Dekerta to projekt, który został zrealizowany w ramach Programu Funkcjonalno-Użytkowego, na zlecenie i przy udziale firmy FRESKON Biuro Projektów i Nadzoru Budowlanego Wojciecha Tarkowskiego. W budynku zostaną zlokalizowane oddziały niezabiegowe wraz z towarzyszącymi funkcjami z możliwością rozbudowy budynku w kierunku Bloku Operacyjnego oraz Planowej Izby Przyjęć. Pozostaje tylko trzymać kciuki za dalszą realizację inwestycji – opowiada architekt Agata Stępińska-Kaczmarczyk.
Plan przebudowy zakłada wyburzenie frontowego jednopiętrowego budynku. Dziś ten pawilon ma niespełna 5 tys. m kw. W jego miejscu powstanie nowy trzypiętrowy, podpiwniczony budynek o powierzchni całkowitej ponad 17 tys. m kw. Mają w nim być przede wszystkim oddziały niezabiegowe oraz poradnie specjalistyczne.
Dzięki temu, że oddziały zostaną przeniesione, zrobi się „przestrzeń” na przebudowę najwyższego budynku, w którym dziś one się mieszczą. Będzie tam przeprowadzona też termomodernizacja.
Inwestycja jest konieczna – teraz na oddziałach brakuje węzłów sanitarnych, jest zła wentylacja, a przede wszystkim będzie można usunąć płyty azbestowo-cementowe, których użyto przy budowie szpitala ponad 30 lat temu.
Jeszcze dwa lata temu inwestycję wyceniano na 231 mln zł. Teraz koszty mogą być znacznie większe. Póki co, szpital szuka źródła finansowania.
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |