• Dziś /-1°
  • Jutro /0°
Wiadomości

Renowacja zabytkowych organów w katedrze. Nowa szafa organowa na ukończeniu

18 października 2024, 15:04, Anna Kluwak
W katedrze w Gorzowie trwa budowa nowej szafy organowej, która przywróci dawny wygląd zabytkowych organów. Po pożarze z 2017 roku instrument został zalany i rozebrany, a następnie przewieziony do zakładu organmistrzowskiego, gdzie trwa jego renowacja. Choć konstrukcja nowej szafy organowej jest prawie gotowa, na montaż samych organów wierni będą musieli jeszcze poczekać. Renowacja to skomplikowany i czasochłonny proces.

W lipcu 2017 roku doszło do pożaru katedry w Gorzowie, w wyniku którego został zniszczony m.in. zegar znajdujący się na wieży świątyni, a zabytkowe organy zalane. Tuż po pożarze organy zostały zdemontowane i przewiezione do pracowni Ars Organum w Sulechowie, gdzie od siedmiu lat trwa żmudny proces jego renowacji. To zadanie nie tylko techniczne, ale również artystyczne – odtworzenie przedwojennego wyglądu i brzmienia wymaga ogromnej wiedzy i precyzji.

Dotacja na odbudowę organów katedralnych w Gorzowie

W grudniu 2023 roku podczas sesji Rady Miasta Gorzowa podjęto decyzję o przekazaniu dotacji w wysokości 612 tysięcy złotych z rządowego programu odbudowy zabytków. Pieniądze te zostały przeznaczone na kontynuację renowacji organów, a w styczniu 2024 roku parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ogłosiła przetarg na „prace konserwatorskie, restauratorskie i rekonstrukcyjne przy zabytkowych organach katedry w Gorzowie etap III - rekonstrukcji szafy organowej cz. I i II”. Inwestycja obejmowała opracowanie koncepcji w formie opisowej i graficznej na podstawie przeprowadzonych badań w zakresie rekonstrukcji szafy organowej. A także wykonanie i montaż na chórze w katedrze szafy organowej w stanie surowym, czyli bez powłok malarskich na podstawie opracowanej koncepcji.

Jak podkreśla Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny po II wojnie światowej instrument został przebudowany i znacznie rozbudowany, przez co zatracił swoje pierwotne walory. Postanowiono więc przywrócić pierwotną ilość głosów, a przede wszystkim przedwojenny wygląd szafy organowej.

Budowa nowej szafy organowej w katedrze w Gorzowie. Prace zakładu Ars Organum nad rekonstrukcją organów w katedrze w Gorzowie

W lipcu rozpoczęły się prace związane z budową szafy organowej, którymi zajmuje się zakład organmistrzowski Ars Organum. Teraz roboty są już na finiszu. Konstrukcja szafy organowej jest już praktycznie gotowa, co doskonale widać na zdjęciach.

- Do końca października konstrukcja szafy organowej będzie zamknięta. Jednak to nie oznacza końca prac. Szafa musi zostać pomalowana i to nie byle jaką farbą. Na to musi być zgoda konserwatora zabytków. Chciałbym, aby to zostało wykonane w formie mazerunku, czyli techniką malarską naśladującą naturalny rysunek słojów drewna. Ponadto mamy gotowe już miechy, czy urządzenia sterujące piszczałkami – opowiada Adam Olejnik, właściciel zakładu organmistrzowskiego Ars Organum.

Kiedy organy powrócą do katedry w Gorzowie?

Kiedy zatem można spodziewać się montażu samych organów w nowej szafie organowej na chórze w katedrze. Jak się okazuje, to nie nastąpi tak szybko. - Renowacja organów to jest bardzo skomplikowany proces. Odtwarzamy te organy w stylu historycznym, to jest rzemiosło, które wymaga wiedzy i czasu. Przed nami jest jeszcze bardzo dużo pracy. To kiedy organy wrócą na chór jest kwestią lat – przyznaje Olejnik.

Fotoreportaż



Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości