• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19
Wiadomości

Gorzów: Katedra dostała dotację na renowację zabytkowych organów

20 grudnia 2023, 15:51, Anna Kluwak
fot. archiwum
Podczas grudniowej Sesji Rady Miasta Gorzowa, radni podjęli uchwałę w sprawie przekazania dotacji w wysokości ponad 600 tys. zł dla parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli gorzowskiej katedry. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację organów, które zostały zalane podczas gaszenia pożaru katedry.

W lipcu 2017 roku doszło do pożaru katedry w Gorzowie, w wyniku którego został zniszczony m.in. zegar znajdujący się na wieży świątyni, a zabytkowe organy zalane. - W wyniku pożaru ucierpiały katedralne organy. Spora ilość wody użyta do gaszenia spowodowała wiele szkód. Organy zostały zdemontowane i przewiezione do pracowni Ars Organum w Sulechowie, gdzie będą restaurowane - to wpis z 12 listopada 2017 roku na stronie gorzowskiej katedry.

Według wstępnych założeń organy miały wrócić na chór do końca 2022 roku, jednak tak się nie stało. Jak informowaliśmy w kwietniu, trzeba będzie jeszcze sporo na nie poczekać. - Co do organów, to wysokie koszty tej inwestycji powodują, że trzeba będzie na nie poczekać prawdopodobnie jeszcze około 2 lat – komentował w kwietniu ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Natomiast podczas listopadowej Sesji Rady Miasta Gorzowa, prezydent Jacek Szymankiewicz przyznał, że podczas sesji budżetowej w grudniu zostanie prawdopodobnie poddana pod głosowanie uchwała w sprawie dotacji na renowację organów w katedrze.

Jak się właśnie okazało, podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbyła się w środę 20 grudnia, prezydent Gorzowa zawnioskował o poszerzenie obrad o punkt dotyczący uchwały w sprawie "dotacji dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie". Radni zgodzili się na poszerzenie porządku obrad o uchwałę dotyczącą dotacji dla katedry.

Gorzów: Katedra dostała dotację na renowację zabytkowych organów

Podczas głosowania 21 radnych było za podjęciem uchwały. Tym samym Rada Miasta Gorzowa podjęła uchwałę w sprawie przekazania dotacji katedrze w wysokości 612 tys. 244,90 zł na dofinansowanie inwestycji pod nazwą „Prace konserwatorskie, restauratorskie i rekonstrukcyjne przy zabytkowych organach katedry w Gorzowie, etap III - rekonstrukcji szafy organowej cz. I i II".

- Należy zaznaczyć, że wskazana w niniejszej uchwale kwota 612 244,90 zł stanowi 100% dotacji, z której 98% będzie dofinansowane z Rządowego Programu „Odbudowa zabytków” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Prace konserwatorskie mają za zadanie uratowanie zabytkowych organ z 1915 roku, które ucierpiały w pożarze katedry. To oznacza, że organy będą mogły wrócić na chór w katedrze w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości