• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 4
Wiadomości

Gorzów: Woda podchodzi pod domy. Strażacy układają worki z piaskiem

20 lutego 2024, 10:32, Anna Kluwak
Poziom wody w rzece Warcie w Gorzowie jest coraz wyższy, do stanu alarmowego brakuje zaledwie 21 cm. Strażacy układają worki z piaskiem przy nasypie kolejowym, aby zabezpieczyć przepusty, którymi woda z Warty wlewa się do miasta i podchodzi pod domy mieszkańców.

We wtorek 20 lutego na godz. 9 rano wodowskaz koło Mostu Lubuskiego pokazywał, że poziom wody w rzece Warcie wynosił 449 cm. To oznacza, że do przekroczenia stanu alarmowego brakuje zaledwie 21 cm. Ten wynosi 470 cm. Na terenie Gorzowa do odwołania obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

W ostatnim tygodniu strażacy wspólnie z wydziałem bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Gorzowa rozpoczęli zabezpieczanie newralgicznych miejsc na terenie miasta. Na początek została zabezpieczona skarpa przy ul. Teatralnej.

Bardzo wysoki poziom Warty w Gorzowie. Strażacy układają worki z piaskiem przy Korsaka i Południowej

We wtorek 20 lutego rozpoczęło się kolejne układanie worków z piaskiem. Tym razem strażacy układają worki z piaskiem przy ul. Korsaka i Południowej. Już w ubiegłym tygodniu mieszkańcy pobliskich domów wskazywali, że woda powoli podchodzi pod ich domy przez przepusty w torach kolejowych.

- Strażacy układają worki z piaskiem przy nasypie kolejowym, gdzie są przepusty. Tymi przepustami podczas dużych ulew woda wylewa się do Warty. Teraz z racji tego, że poziom wody w rzece jest bardzo wysoki, to  woda z Warty wlewa się do miasta – komentuje Bartłomiej Mądry, oficer prasowy gorzowskiej straży pożarnej.

Na ul. Korsaka oraz Południową zostały wysłane po trzy zastępy straży pożarnej. Strażacy, aby dojść z workami z piaskiem do przepustów kolejowych, muszą pokonać pieszo zalane pola.

- Na bieżąco sprawdzamy sytuację w najbardziej strategicznych miejscach, rozlewiskach w okolicach ul. Warszawskiej, na kanale Ulgi oraz rozlewiskach w okolicach Wieprzyc - informuje wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Gorzowa. 

FotoreportażPodziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości