• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 16 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Coraz mniej uczniów w Gorzowie chodzi na religię

15 października 2023, 09:00, Marcin Kluwak
fot. archiwum
We wszystkich szkołach na terenie Gorzowa widać, że w ostatnich latach uczniowie masowo rezygnują z lekcji religii. Tylko w szkołach średnich aż 64% uczniów nie chodzi na lekcje religii, których w roku szkolnym 2023/2024 będzie dwa razy mniej niż rok wcześniej.

Na początku 2023 roku portal gorzowianin.com informował o raporcie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego na temat praktyk religijnych Polaków. Wynikało z niego, że spada liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii. Pod uwagę wzięto placówki przedszkolne, szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz szkoły specjalne i branżowe.

W roku szkolnym 2021/2022 na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na lekcje uczęszczało 82% uczniów. Dla porównania w roku szkolnym 2020/2021 na religię chodziło 85,7% uczniów ze wszystkich szkół na terenie województwa lubuskiego.

Lekcje religii w szkołach w Gorzowie kosztują 4,5 mln zł

Temat lekcji religii w szkołach poruszyli również radni klubu Polska 2050. Okazało się, że miasto Gorzów przeznacza z budżetu na lekcje religii w szkołach ponad 4,5 mln zł rocznie. Dlatego też radni apelowali do władz miasta, o zmniejszenie liczby godzin religii i przeznaczenie tych pieniędzy na pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży, która zmaga się z wieloma problemami.

Dwa razy mniej religii w szkołach średnich w Gorzowie

Jak się okazuje, w ostatnich latach uczniowie z Gorzowa masowo rezygnują z lekcji religii. Widać to zwłaszcza w szkołach średnich, gdzie liczba godzin lekcji religii zmniejszyła się dwukrotnie.

- Od roku szkolnego 2022/2023 w szkołach ponadpodstawowych dyrektorzy sukcesywnie zwracali się do biskupa diecezjalnego kościoła katolickiego o zmniejszenie wymiaru lekcji religii z dwóch godzin tygodniowo do jednej. W efekcie w arkuszach organizacyjnych szkół na rok szkolny 2023/2024 widoczne jest zmniejszenie liczby godzin przeznaczonych na religię. Zgodnie z ramowym planem nauczania w szkołach ponadpodstawowych powinno być realizowanych 682 godzin tygodniowo, natomiast w efekcie zmniejszenia liczby godzin religii w oparciu o zgody biskupa i tworzenia grup międzyoddziałowych realizowanych będzie 349 godz. religii tygodniowo – komentuje Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa.

Coraz mniej uczniów w Gorzowie chodzi na religię

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gorzowa na początku 2023 roku przeprowadził diagnozę w zakresie realizacji zajęć z zakresu religii w szkołach terenie miasta. - Na podstawie zgromadzonych danych można stwierdzić, iż rodzice dzieci niepełnoletnich oraz uczniowie pełnoletni korzystają ze swoich praw i podejmują decyzje o uczestniczeniu, bądź nie, na lekcje religii – podkreśla wiceprezydent Domagała.

W gorzowskich przedszkolach religia organizowana jest tylko w grupach sześciolatków i na 673 wychowanków w zajęciach z religii nie uczestniczy 350. To oznacza, że nie religię nie chodzi aż 52% dzieci.

W szkołach podstawowych na 10 292 uczniów, na religię nie uczęszcza 2097, co stanowi nieco ponad 20%. Z kolei w szkołach średnich spośród 9 094 uczniów na religię nie chodzi 5 823, czyli aż  64% młodych ludzi nie uczęszcza na lekcje religii.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości