Na początku 2023 roku portal gorzowianin.com informował o raporcie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego na temat praktyk religijnych Polaków. Wynikało z niego, że spada liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii. Pod uwagę wzięto placówki przedszkolne, szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz szkoły specjalne i branżowe.
W roku szkolnym 2021/2022 na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na lekcje uczęszczało 82% uczniów. Dla porównania w roku szkolnym 2020/2021 na religię chodziło 85,7% uczniów ze wszystkich szkół na terenie województwa lubuskiego.
Temat lekcji religii w szkołach poruszyli również radni klubu Polska 2050. Okazało się, że miasto Gorzów przeznacza z budżetu na lekcje religii w szkołach ponad 4,5 mln zł rocznie. Dlatego też radni apelowali do władz miasta, o zmniejszenie liczby godzin religii i przeznaczenie tych pieniędzy na pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży, która zmaga się z wieloma problemami.
Jak się okazuje, w ostatnich latach uczniowie z Gorzowa masowo rezygnują z lekcji religii. Widać to zwłaszcza w szkołach średnich, gdzie liczba godzin lekcji religii zmniejszyła się dwukrotnie.
- Od roku szkolnego 2022/2023 w szkołach ponadpodstawowych dyrektorzy sukcesywnie zwracali się do biskupa diecezjalnego kościoła katolickiego o zmniejszenie wymiaru lekcji religii z dwóch godzin tygodniowo do jednej. W efekcie w arkuszach organizacyjnych szkół na rok szkolny 2023/2024 widoczne jest zmniejszenie liczby godzin przeznaczonych na religię. Zgodnie z ramowym planem nauczania w szkołach ponadpodstawowych powinno być realizowanych 682 godzin tygodniowo, natomiast w efekcie zmniejszenia liczby godzin religii w oparciu o zgody biskupa i tworzenia grup międzyoddziałowych realizowanych będzie 349 godz. religii tygodniowo – komentuje Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa.
Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gorzowa na początku 2023 roku przeprowadził diagnozę w zakresie realizacji zajęć z zakresu religii w szkołach terenie miasta. - Na podstawie zgromadzonych danych można stwierdzić, iż rodzice dzieci niepełnoletnich oraz uczniowie pełnoletni korzystają ze swoich praw i podejmują decyzje o uczestniczeniu, bądź nie, na lekcje religii – podkreśla wiceprezydent Domagała.
W gorzowskich przedszkolach religia organizowana jest tylko w grupach sześciolatków i na 673 wychowanków w zajęciach z religii nie uczestniczy 350. To oznacza, że nie religię nie chodzi aż 52% dzieci.
W szkołach podstawowych na 10 292 uczniów, na religię nie uczęszcza 2097, co stanowi nieco ponad 20%. Z kolei w szkołach średnich spośród 9 094 uczniów na religię nie chodzi 5 823, czyli aż 64% młodych ludzi nie uczęszcza na lekcje religii.
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |