• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Gorzów: Coraz mniej wiernych w kościołach i dzieci na lekcjach religii

17 stycznia 2023, 13:30, red
zdjęcie poglądowe
Coraz mniej mieszkańców Gorzowa i naszego regionu uczestniczy w niedzielnych mszach świętych. Poziom religijności w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wynosi zaledwie 18,2% i jest niższy, niż średnia krajowa. Z opublikowanych danych wynika również, że spada liczba dzieci uczęszczających na lekcje religii.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował właśnie raport za 2021 rok jeżeli chodzi o praktyki religijne Polaków. W raporcie możemy przeczytać m.in. o tym ilu jest księży w danej diecezji, ilu zadeklarowanych katolików chodzi do kościoła czy też ile udzielono sakramentów świętych.

Z dokumentu wynika jedno – coraz mniej Polaków chodzi do kościoła. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego tłumaczy, że to pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na skalę uczestnictwa w niedzielnej mszy św. oraz życie sakramentalne katolików.

Coraz mniej wiernych chodzi do kościoła w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Jak się okazuje, spadek liczby wiernych jest zauważalny również w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, gdzie do kościoła chodzi zaledwie 18,2% wiernych. Natomiast w przypadku parafii w Gorzowie ten wskaźnik wynosi poniżej 10% osób. Jest to zdecydowanie mniej, niż średniej krajowej wynoszącej 28.3%.

Dla porównania, w 2019 roku do kościoła w naszym regionie chodziło 26,5% osób. Za 2020 jest brak danych, ponieważ liczenie wiernych nie odbyło się z powodu pandemii COVID-19

Co ciekawe, diecezja zielonogórsko-gorzowska jest na samym końcu jeżeli chodzi o liczbę wiernych uczęszczających na mszę św. Mniej ludzi chodzi do kościoła tylko w parafii sosnowieckiej 18%, koszalińsko-kołobrzeskiej 17,5%, łódzkiej 17,2% i szczecińsko-kamieńskiej 16,9%. Dla porównania, w parafii tarnowskiej, która zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu, do kościoła chodzi aż 59,1% osób.

Uczniowie rezygnują z lekcji religii

Z raportu jasno wynika również to, że spada liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii. Pod uwagę wzięto placówki przedszkolne, szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz szkoły specjalne i branżowe.

W roku szkolnym 2021/2022 na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na lekcje uczęszczało 82% uczniów. Dla porównania w roku szkolnym 2020/2021 na religię chodziło 85,7% uczniów ze wszystkich szkół na terenie województwa lubuskiego.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości