Radni klubu Polska 2050 Patryk Broszko, Marta Bejnar-Bejnarowicz oraz Krzysztof Kochanowski napisała do prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego interpelację w sprawie ograniczenia godzin lekcji religii w gorzowskich szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. W końcu z budżetu miasta na ten cel idzie co roku ponad 4,5 mln zł.
Natomiast w podręczniku do religii do 3 klasy szkoły podstawowej znalazł się przekaz „wolę umrzeć, niż zgrzeszyć”, który w czasie kryzysu dzieci i młodzieży jest szczególnie szkodliwy i niebezpieczny. Tymczasem w 2022 roku odnotowano rekordową liczbę 2031 prób samobójczych dzieci i młodzieży. Aż 150 z nich zakończyło się śmiercią dziecka a najmłodsze osoby targające się na swoje życie były w przedziale wiekowym 7-12 lat.
Dlatego też radni uważają, że należy ograniczyć godziny lekcji religii zarówno w podstawówkach, jak i szkołach średnich, a skupić się na pomocy psychologicznej. Jest to również efekt spotkań z dyrektorami, nauczycielami, psychologami i pedagogami pracującymi w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które odbyły się w ubiegłym roku szkolnym.
- Wskazano nam szereg problemów, z którymi borykają się uczniowie i kadra pedagogiczna. Są to m.in. zaburzenia odżywiania, brak akceptacji samego siebie a nadmierna pewność siebie, agresja jako pierwszy sposób rozwiązywania konfliktów rówieśniczych, agresja w mediach społecznościowych (stalking, nękanie, wyłączenie z grupy), depresje, stany lękowe, brak zainteresowań poza mediami społecznościowymi, brak więzi z rodzicami – wylicza Patryk Broszko, Marta Bejnar-Bejnarowicz i Krzysztof Kochanowski, radni klubu Polska 2050.
Podczas tych spotkań ustalono najpilniejsze potrzeby w szkołach w Gorzowie. Jakie? Przede wszystkim więcej godzin pracy psychologa szkolnego, zajęcia terapii grupowej, trening zastępowania agresji, radzenie sobie z emocjami w sytuacjach trudnych oraz trening umiejętności społecznych, w tym mediacje rówieśnicze, nauka debat publicznych, dyskusji (debata oksfordzka). Ważne są również długodystansowe szkolenia dla rodziców, opieka psychologiczna dla dzieci z rodzin w trakcie rozpadu kółka zainteresowań w celu odnalezienia swoich talentów (cheerleaderki, fotografia, zajęcia filmowe, zajęcia muzyczne (śpiew), zajęcia kreatywne. A także zajęcia wyrównawcze czy nauka pracy w zespole.
- W związku z tym postuluję w imieniu klubu radnych Polska 2050 o zmniejszenie godzin nieobowiązkowej religii i przeznaczenie środków na poczet innych zajęć, według uznania Rady Rodziców. Mogą to być mediacje rówieśnicze, radzenie sobie z emocjami, terapia grupowa, rozpoznawanie fake newsów, zdrowe odżywianie zapobieganie dyskryminacji. Czy też kółka zainteresowań: fotografia, zajęcia filmowe, zajęcia muzyczne, kreatywne, które pomagają dzieciom odnaleźć siebie w szybko zmieniającej się rzeczywistości.Religia w siatce zajęć szkolnych to problem zarówno planu lekcji, ponieważ powinna być ostatnia lub pierwsza, jak i braku godzin na inne potrzebne zajęcia – podkreśla radny Patryk Broszko.
Radni wskazują również, że jest widoczny spadek zainteresowania religią po I Komunii. Natomiast pieniądze z budżetu miasta można przeznaczyć na realną pomoc dzieciom.
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |