• Dziś 16°/6°
  • Jutro 14°/5°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Radni apelują: mniej religii, więcej spotkań z psychologami

17 września 2023, 17:14, Marcin Kluwak
fot. archiwum
Miasto Gorzów przeznacza z budżetu na lekcje religii w szkołach ponad 4,5 mln zł rocznie. Dlatego też radni klubu Polska 2050 apelują do władz miasta, o zmniejszenie liczby godzin religii i przeznaczenie tych pieniędzy na pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży, która zmaga się z wieloma problemami.

Radni klubu Polska 2050 Patryk Broszko, Marta Bejnar-Bejnarowicz oraz Krzysztof Kochanowski napisała do prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego interpelację w sprawie ograniczenia godzin lekcji religii w gorzowskich szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. W końcu z budżetu miasta na ten cel idzie co roku ponad 4,5 mln zł.

Natomiast w podręczniku do religii do 3 klasy szkoły podstawowej znalazł się przekaz „wolę umrzeć, niż zgrzeszyć”, który w czasie kryzysu dzieci i młodzieży jest szczególnie szkodliwy i niebezpieczny. Tymczasem w 2022 roku odnotowano rekordową liczbę 2031 prób samobójczych dzieci i młodzieży. Aż 150 z nich zakończyło się śmiercią dziecka a najmłodsze osoby targające się na swoje życie były w przedziale wiekowym 7-12 lat.

Radni apelują o ograniczenie liczby godzin religii w szkołach w Gorzowie

Dlatego też radni uważają, że należy ograniczyć godziny lekcji religii zarówno w podstawówkach, jak i szkołach średnich, a skupić się na pomocy psychologicznej. Jest to również efekt spotkań z dyrektorami, nauczycielami, psychologami i pedagogami pracującymi w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które odbyły się w ubiegłym roku szkolnym.

- Wskazano nam szereg problemów, z którymi borykają się uczniowie i kadra pedagogiczna. Są to m.in. zaburzenia odżywiania, brak akceptacji samego siebie a nadmierna pewność siebie, agresja jako pierwszy sposób rozwiązywania konfliktów rówieśniczych, agresja w mediach społecznościowych (stalking, nękanie, wyłączenie z grupy), depresje, stany lękowe, brak zainteresowań poza mediami społecznościowymi, brak więzi z rodzicami – wylicza Patryk Broszko, Marta Bejnar-Bejnarowicz i Krzysztof Kochanowski, radni klubu Polska 2050.

Podczas tych spotkań ustalono najpilniejsze potrzeby w szkołach w Gorzowie. Jakie? Przede wszystkim więcej godzin pracy psychologa szkolnego, zajęcia terapii grupowej, trening zastępowania agresji, radzenie sobie z emocjami w sytuacjach trudnych oraz trening umiejętności społecznych, w tym mediacje rówieśnicze, nauka debat publicznych, dyskusji (debata oksfordzka). Ważne są również długodystansowe szkolenia dla rodziców, opieka psychologiczna dla dzieci z rodzin w trakcie rozpadu kółka zainteresowań w celu odnalezienia swoich talentów (cheerleaderki, fotografia, zajęcia filmowe, zajęcia muzyczne (śpiew), zajęcia kreatywne. A także zajęcia wyrównawcze czy nauka pracy w zespole.

Zamiast religii, więcej realnej pomocy dla uczniów z problemami

- W związku z tym postuluję w imieniu klubu radnych Polska 2050 o zmniejszenie godzin nieobowiązkowej religii i przeznaczenie środków na poczet innych zajęć, według uznania Rady Rodziców. Mogą to być mediacje rówieśnicze, radzenie sobie z emocjami, terapia grupowa, rozpoznawanie fake newsów, zdrowe odżywianie zapobieganie dyskryminacji. Czy też kółka zainteresowań: fotografia, zajęcia filmowe, zajęcia muzyczne, kreatywne, które pomagają dzieciom odnaleźć siebie w szybko zmieniającej się rzeczywistości.Religia w siatce zajęć szkolnych to problem zarówno planu lekcji, ponieważ powinna być ostatnia lub pierwsza, jak i braku godzin na inne potrzebne zajęcia – podkreśla radny Patryk Broszko.

Radni wskazują również, że jest widoczny spadek zainteresowania religią po I Komunii. Natomiast pieniądze z budżetu miasta można przeznaczyć na realną pomoc dzieciom.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości