• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Mieszkańcy skarżą się na światła działające w kratkę. „Stara szafa, to są usterki”

6 października 2023, 13:18, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Od kilku tygodni są problemy z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu ul. Grobla, Woskowej i Zielonej. Mieszkańcy Gorzowa skarżą się, że światła raz działają, a raz nie, przez co dochodzi do częstego wymuszenia pierwszeństwa i niebezpiecznych sytuacji na skrzyżowaniu. Przyczyną problemów jest „stara” szafa sterująca.

Od kilku tygodni na skrzyżowaniu ul. Grobla, Woskowej i Zielonej są problemy z sygnalizacją świetlną. Jak wskazują mieszkańcy Gorzowa, światła raz działają, a raz nie, przez co dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń na skrzyżowaniu. W minioną niedzielę doszło tam do zderzenia audi i motocyklisty w momencie, kiedy nie działała sygnalizacja świetlna.

Na problem z sygnalizacją zwracali uwagę również czytelnicy portalu gorzowianin.com. - Już od dłuższego czasu światła na skrzyżowaniu przy ul. Grobla i Woskowa raz działają, a raz nie. Niestety najczęściej nie działają w godzinach szczytu. Bardzo ciężko włączyć jest się tam do ruchu, jadąc drogą podporządkowaną – podkreśla czytelnik Maksymilian. - Proszę o pomoc w wyjaśnieniu, dlaczego światła na skrzyżowaniu albo są wyłączone albo działają w kratkę. To jest chore, w końcu dojdzie do tragedii. Ulicą Grobla jeżdżą samochody, które widać, że nie jadą przepisowo 50 km/h, a przez pasy przechodzą dzieci do szkoły czy starsze osoby na pobliski rynek. Jest naprawdę niebezpiecznie – podkreśla czytelniczka Natalia.

To nie pierwszy raz, kiedy są problemy z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu ul. Grobla, Woskowa i Zielona. Ostatnim razem, światła nie działały w tym miejscu przez dwa miesiące (grudzień 2022 i styczeń 2023), ponieważ w wyniku wypadku została zniszczona szafa sterująca. Ta została ostatecznie naprawiona, a miasto zapowiadało kupienie nowego urządzenia.

Awarie sygnalizacji na Zawarciu w Gorzowie. Miasto zabiera głos w sprawie świateł

Minęło kilka miesięcy i niestety ponownie pojawiły się problemy z sygnalizacją świetlną. Dlatego też zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w tej sprawie do Urzędu Miasta Gorzowa. Zapytaliśmy się urzędników, dlaczego światła działają w kratkę i jaki jest powód tych awarii.

- W celu uzyskania precyzyjnej odpowiedzi na pytania Urząd Miasta Gorzowa poprosił o opinię w tej sprawie firmę Elster, zajmującą się nadzorem nad sygnalizację świetlną - komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Jak dowiadujemy się z opinii, szafa sterująca sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu „posiada starego typu ubogie oprogramowanie sprzętowe oraz ograniczone możliwości wykrycia usterek w części elektronicznej instalacji, dlatego bardzo utrudnione jest jednoznaczne wykrycie przyczyn awarii”.

- Zdiagnozowano kilka przyczyn samoczynnego wyłączania się sygnalizacji i trwają prace przy eliminowaniu kolejnych wykrytych przyczyn powtarzających się awarii. Naprawa wykonana w styczniu 2023 obejmowała naprawę złączy pomiędzy modułami wykonawczymi i gniazdami wyprowadzenia sygnałów do instalacji co umożliwiło prace systemu do dnia dzisiejszego – wyjaśnia Ciepiela.

„Stara szafa, to są usterki”

Jak przyznają pracownicy Elster, szafa jest po prostu stara i to, że jest często zalewana przez wodę po intensywnych opadach deszczu, powoduje degradację jej elementów oraz punktów lutowania elementów elektronicznych. Natomiast ograniczona diagnostyka awarii powoduje, że szafa może pracować nieprawidłowo, gdyż w przypadku wymiany poszczególnych modułów można pracować tylko na elementach regenerowanych.

Ponadto firma wskazuje, że właśnie usunęła następną, potencjalną przyczynę awarii i na bieżąco obserwuje pracę sygnalizacji, jednak zalecają miastu wymianę szafy sterowniczej na nową.

Co na to miasto? W końcu na początku 2023 roku mówiło, że zamówiło nowe urządzenie sterujące sygnalizacją świetlną. - Zakup nowego urządzenia jest aktualny. Niestety sytuacja budżetowa powoduje przesunięcie w czasie tego zamówienia – przyznaje Ciepiela.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości