• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Jest akt oskarżenia. Marek G. stanie przed sądem w Poznaniu

28 sierpnia 2023, 08:38, Oprac.: Marcin Kluwak, Źródło: PAP
fot. archiwum Stali Gorzów
Polska Agencja Prasowa informuje o akcie oskarżenia, który został skierowany do Sądu Okręgowego w Poznaniu przeciwko czterem osobom podejrzanym o "pranie brudnych pieniędzy". Wśród oskarżonych jest były prezes klubu sportowego Stal Gorzów Marek G.

- Wśród oskarżonych jest Marek G. były prezes klubu żużlowego, jednocześnie prowadzący firmę zajmującą się usługami finansowymi, w tym wymianą walut obcych za pośrednictwem internetu - poinformowała PAP rzecznik prasowa Prokuratury Regionalnej prok. Aleksandra Skrzyniarz.

Według ustaleń Prokuratury Regionalnej, Marek G. w latach 2016-2019 w Poznaniu wspólnie i w porozumieniu z trzema osobami przyjął na rachunek bankowy prowadzonego przez siebie kantoru wymiany walut środki płatnicze w łącznej wysokości nie mniejszej niż ponad 68,3 mln złotych.

Jak wyjaśnia prokuratura, "pieniądze pochodziły z korzyści związanych z popełnieniem czynów zabronionych dotyczących wystawiania faktur poświadczających nieprawdę w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego".  Z ustaleń prokuratury wynika, że Marek G. uczynił sobie z procederu stałe źródło dochodu

Oprócz Marka G. oskarżeni zostali trzej pracownicy kantoru - Paulina B., Artur B. oraz Tomasz P. - O sprawie informowaliśmy w czerwcu 2022 r., na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze z KAS zatrzymali 7 osób, w tym 3 członków zorganizowanej grupy przestępczej oraz 4 osoby, które zajmowały się praniem pieniędzy z przestępczości paliwowej na rzecz tej grupy - tłumaczyła mł. asp. Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej

Trzech podejrzanych objęto wtedy poręczeniem majątkowym, zakazem opuszczania kraju oraz dozorem policji. Właściciel kantoru był tymczasowo aresztowany.

- Wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, jak również złożyli wnioski o wydanie wyroków skazujących ich na kary pozbawienia wolności oraz grzywny. Wniosek obejmujący Marka G. przewiduje konieczność orzeczenia przepadku równowartości korzyści majątkowej w kwocie 685 tys. złotych - informuje prokuratura. 

Jak ustalił Kamil Siałkowski, dziennikarz Gazeta.pl, były prezes Stali Gorzów złożył za zgodą prokuratury, wniosek o wydanie wyroku 1 roku i 4 miesięcy bezwezględnego więzienia z zaliczeniem na poczet kary, 8 miesięcy tymczasowego aresztu oraz 220 tys. zł grzywny i 685 tys. zł przepadku korzyści majątkowej.

 

 

Źródło: PAP

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości