• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 15 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Przed nami noc spadających gwiazd. Wyjedź za miasto i podziwiaj niebo

12 sierpnia 2023, 10:29, Marcin Kluwak
fot. Pixabay
Jak co roku, sierpniowe niebo znowu rozbłyśnie dzięki rojowi Perseidów. Największą aktywność spadających gwiazd będziemy mogli zaobserwować w nocy z soboty 12 sierpnia na niedzielę 13 sierpnia. Warto wziąć koc i wybrać się poza granice Gorzowa, z dala od źródeł światła, aby móc podziwiać spadające gwiazdy.

Popularne spadające gwiazdy to Perseidy spalające się w atmosferze ziemi. W tym roku największą aktywność na niebie zaobserwujemy w nocy z soboty 12 sierpnia na niedziele 13 sierpnia. Nasze obserwacje możemy rozpocząć już o 21, bo wtedy zaczyna robić się ciemno. Jednak gwiazdozbiór Perseusza znajduje się wówczas dość nisko nad horyzontem, dlatego najlepiej uzbroić się w cierpliwość i trochę poczekać.

Noc spadających gwiazd. Gdzie w Gorzowie podziwiać spadające gwiazdy?

Najlepsza widoczność jest około północy. Perseidy będą znajdować się wtedy już na tyle wysoko na niebie, że możliwe będzie dostrzeżenie ich większej liczby. Według ekspertów, w kulminacyjnym momencie, będzie można dostrzec nawet 50-80 spadających gwiazd w ciągu godziny. Całe widowisko potrwa do godz. 4 nad ranem.

— Zapowiadają się dobre warunki do obserwacji Perseidów. Księżyc jest w takiej fazie, że nie będzie w tym czasie mocno świecił. Najlepsze warunki do obserwacji będą poza miastami, z daleka od świateł - powiedział PAP dr Kamil Deresz z Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Aby podziwiać gwiazdy, najlepiej wybrać się poza Gorzów, z dala od źródeł światła. Ważne jest również patrzenie w kierunku północno-wschodnim. Do obserwacji nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wystarczy „gołe oko”.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości