• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23
Wiadomości

Miała być miłość i wspólne życie. Małżeństwo oszustów wyłudzało pieniądze od kobiet

4 lipca 2023, 09:30, Marcin Kluwak
fot. Lubuska policja
60-letni oszust podszywający się pod żołnierza, lekarza i przedsiębiorcę został zdemaskowany przez policjantów z Kostrzyna nad Odrą. Okazało się, że działając wspólnie ze swoją 54-letnią żoną, oszukał kilka kobiet z terenu całej Polski, obiecując im wspólne życie i wyłudzając od nich pieniądze. Małżeństwo oszustów usłyszało łącznie 7 zarzutów.
Sprawa wyszła na jaw, kiedy mieszkanka Kostrzyna nad Odrą zorientowała się, że została oszukana, a jej znajomość z amerykańskim żołnierzem była jedynie fikcją. W 2021 roku kobieta poznała mężczyznę przez internet, który podawał się za żołnierza Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

- Kobieta zaczęła regularnie pisać z mężczyzną. W pewnym momencie została poinformowana, że mężczyzna niebawem przechodzi na emeryturę, chciałby przyjechać do Polski i zamieszkać razem z nią. Rzekomy żołnierz miał wysłać do Polski swoje rzeczy osobiste i oszczędności. Przekazał jednak, że paczka została zatrzymana przez celników. Z uwagi na to, ze wszystkie oszczędności były w przesyłce, nie był w stanie pokryć kosztów. Poprosił o przelew na kwotę 47 tysięcy złotych. Po ich przekazaniu kobieta otrzymała kolejną informację o problemie z przesyłką i konieczności wykonania następnego przelewu. Kobieta zorientowała się, że została zmanipulowana i złożyła zawiadomienie – opowiada Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Nad sprawą pracowali policjanci kostrzyńskiego komisariatu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Słubicach. W trakcie postępowania ustalono, że za oszustwem stoi 60-letni mężczyzna z Bydgoszczy oraz jego 54-letnia żona.

Śledczy zebrali materiał dowodowy, który potwierdził, że mieszkanka Kostrzyna nad Odrą nie była jedyną ofiarą przestępców. W każdym przypadku schemat działania był podobny - oszust podawał się za żołnierza, lekarza lub przedsiębiorcę, a po dłuższym okresie znajomości prosił o przelanie dużej sumy pieniędzy.

- Oszuści narażali swoje ofiary na straty w łącznej wysokości 200 tysięcy złotych. Małżeństwo usłyszało siedem zarzutów oszustwa. W trakcie prowadzonego postępowania zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości 200 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar – mówi Jaroszewicz.

Słubicka prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie. Grozi im do 8 lat więzienia.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości