• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Mieszkaniec chce obniżki cen ciepła. Zbiera podpisy pod petycją

9 maja 2023, 11:01, Marcin Kluwak
fot. archiwum
Mieszkaniec Gorzowa zbiera podpisy pod petycją do gorzowskiej elektrociepłowni w sprawie nowych stawek za ogrzewanie. Pan Łukasz Grzesiak, autor petycji podkreśla, że PGE wykorzystuje pozycję monopolisty na rynku lokalnym i obciąża kosztami mieszkańców. Dlatego też domaga się obniżenia stawek za ciepło.

Od maja weszły w życie nowe stawki opłat za ogrzewanie w Gorzowie. Taryfa dla ciepła pobranego oraz mocy zamówionej wzrosła o ponad 16%, a dla opłat za usługi przesyłowe blisko o 6%. gorzowska elektrociepłownia tłumaczyła, że chociaż zmienia się taryfa na ciepło, to de facto mieszkańcy Gorzowa zapłacą o 2% mniej, niż w pierwszym kwartale 2023 roku.

Jednak niektóre spółdzielnie i tak zapowiedziały podwyżki czynszu w związku z nowymi stawkami cen za ciepło. Dlatego też pan Łukasz Grzesiak, mieszkaniec Gorzowa, a zarazem doktor ekonomii postanowił napisać petycję do PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie w sprawie nowych stawek. Mieszkaniec Gorzowa domaga się obniżenia cen.

- Elektrociepłownia próbuje „wykorzystać” kolejne fale podwyżek, aby pokryć swoje nieefektywne funkcjonowanie. Zamiast ciąć „koszty własne”, PGE wykorzystuje pozycję monopolisty na lokalnym rynku Gorzowa i obciąża mieszkańców, pomimo, że ceny surowców spadają, co pozwala na obniżkę cen ciepła i to przy uwzględnieniu obiektywnych wzrostów np. pensji minimalnych w firmach. Dochodzi bowiem do sytuacji, w której gorzowianie podłączeni do sieci ciepłowniczej są zmuszani do pokrywania kosztów przedsiębiorstwa, płacąc za usługi o wiele więcej niż zamieszkujący np. w domach jednorodzinnych z własnym ogrzewaniem – tłumaczy Łukasz Grzesiak, autor petycji.

List otwarty i petycja trafiła również do gorzowskich radnych. Klub radnych Polska 2050 postanowił napisać interpelację do prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego. - Prosimy o wspólne działanie władz miasta wobec monopolisty, jakim jest elektrociepłownia w Gorzowie, aby ceny ciepła były adekwatne do cen surowców na rynkach i pokrywały rzeczywiste koszty dostarczenia ciepła – podkreśla Marta Bejnar-Bejnarowicz, radna klubu Polska 2050.

Link do petycji znajdziesz TUTAJ.

Petycja mieszkańca Gorzowa do PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie w sprawie cen ciepła

- W związku ze zbliżającymi się wyborami wyjaśniam: nie jestem politykiem, nie mam żadnego zamiaru ani ochoty kandydować w jakichkolwiek wyborach. Jestem mieszkańcem Gorzowa, a z zawodu m.in. ekonomistą, a moim celem jest powiedzenie "dość" – podkreśla autor petycji. Poniżej publikujemy w całości treść petycji napisanej przez Łukasza Grzesiaka, mieszkańca Gorzowa.

„W kwietniu pojawiła się informacja, że na podstawie „ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła…” gorzowski dostawca ciepła - PGE Elektrociepłownia - „zmuszony” jest do kolejnej podwyżki cen ciepła i podgrzewania wody dla mieszkańców miasta.

Dzieje się to wtedy, kiedy drastycznie spadają ceny paliwa gazowego na rynku. PGE Gorzów powołuje się „na koszty własne” i chęć „obniżek przez podwyżki”.

Ww. ustawa niweluje co prawda wzrost cen „na dziś”, poprzez dopłaty do cen paliwa gazowego wg wysokości cen na wrzesień 2022 r. – a więc względem najwyższej ceny paliwa gazowego w historii na rynku. Gdy ustawa (tzw. tarcza) przestanie obowiązywać PGE Elektrociepłownia w Gorzowie znacząco podniesie po raz kolejny ceny mieszkańcom (zapewne przed kolejnym sezonem grzewczym).

Tym samym, PGE Elektrociepłownia w Gorzowie próbuje „wykorzystać” kolejne fale podwyżek, aby pokryć swoje nieefektywne funkcjonowanie, zamiast – jak każde przedsiębiorstwo na konkurencyjnym rynku – dokonać restrukturyzacji. Zamiast ciąć „koszty własne”, PGE wykorzystuje pozycję monopolisty na lokalnym rynku Gorzowa i obciąża mieszkańców, pomimo, że ceny surowców spadają, co pozwala na obniżkę cen ciepła i to przy uwzględnieniu obiektywnych wzrostów np. pensji minimalnych w firmach.

Dochodzi bowiem do sytuacji, w której Gorzowianie podłączeni do sieci ciepłowniczej są zmuszani do pokrywania kosztów przedsiębiorstwa, płacąc za usługi o wiele więcej niż zamieszkujący np. w domach jednorodzinnych z własnym ogrzewaniem.

Tym samym „eksploatacja” ludzi, dodatkowo biedniejących przez bardzo wysoką inflację jest absolutnie nie do zaakceptowania.

Elektrociepłownia w Gorzowie jest operatorem państwowym, na którym ciąży „obowiązek odpowiedzialności społecznej”, w związku z tym, my, mieszkańcy Gorzowa, domagamy się zmiany decyzji o podwyżkach, a wręcz w perspektywie obniżenia rachunków za ciepło systemowe w Gorzowie, a nie ich – raz podniesionych wg cen w sezonie zimowym 2022/2023 – utrzymywania na absurdalnie wysokim poziomie.

Przypominamy również, że Gorzów to miasto z jednymi z najniższych wynagrodzeń w kraju – nie godzimy się na obciążanie nas kosztami własnymi monopolisty. Oczekujemy obniżki nieadekwatnie zawyżonych rachunków za ciepło systemowe.

Zwracamy się jednocześnie do władz miasta Gorzowa: prezydenta miasta Pana Jacka Wójcickiego oraz wszystkich radnych miejskich o podjęcie pilnych działań i mediacji z monopolistą, mających na celu uczciwe naliczanie opłat za rzeczywiście dostarczone usługi, a nie przerzucanie na gorzowian kosztów nieekonomicznego zarządzania.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości