• Dziś 11°/2°
  • Jutro 11°/0°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 9 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Elektrociepłownia w Gorzowie odchodzi od węgla

21 kwietnia 2023, 15:12, informacja prasowa
fot. archiwum/Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa
Nowa inwestycja PGE Energia Ciepła w Gorzowie. W gorzowskiej elektrociepłowni zostanie wybudowana kotłownia szczytowo-rezerwowa, która pozwoli na całkowite odejście od węgla. Prace potrwają do końca 2023 roku.

W czwartek 20 kwietnia odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej w gorzowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Inwestycja pozwoli na całkowite odejście od węgla.

- Jesteśmy największym producentem ciepła dla gospodarstw domowych w Polsce, więc spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. Segment ciepłownictwa w PGE bardzo szybko się rozwija i zmienia w kierunku niskoemisyjności. Już dziś mogę zapewnić, że od 2024 roku przestaniemy produkować ciepło z węgla w oddziale PGE Energia Ciepła w Gorzowie – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

W ramach inwestycji na terenie elektrociepłowni powstaje m.in. budynek kotłowni, stacja przygotowania gazu, dwa kotły oraz niezbędna infrastruktura, w tym rurociągi oraz instalacje elektryczne. Podstawowym paliwem będzie wysokometanowy gaz systemowy. Koszt inwestycji przekroczy 40 mln zł.

Gorzowski Oddział PGE Energia Ciepła jest liderem transformacji energetycznej w sektorze ciepłownictwa. To tutaj powstał pierwszy w Polsce blok gazowo-parowy w 1999 roku. Z kolei w 2017 roku oddano drugi – jeden z najnowocześniejszych w całym kraju.

- Budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej przebiega zgodnie z planem. Zakończone prace pozwolą na całkowite wyłączenie z eksploatacji kotła węglowego do końca 2023 roku. Inwestycja wpłynie na poprawę efektywności wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła naszej elektrociepłowni przy spełnieniu nawet najbardziej restrykcyjnych norm środowiskowych - powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Wykonawcą inwestycji jest Bipromet S.A. z Katowic. Spółka zaprojektowała oraz wybuduje cały obiekt w formule „pod klucz”. Prace potrwają do końca 2023 roku.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości