• Dziś 10°/1°
  • Jutro 10°/3°
  • Pojutrze /4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Na katedrze trwa montaż nowego zegara

3 grudnia 2020, 16:33
fot. Urząd Miasta Gorzowa
W czwartek 3 grudnia na wieży gorzowskiej katedry rozpoczęły się prace przy montażu nowego zegara. Poprzedni zegar został zniszczony w wyniku pożaru wieży katedralnej w 2017 roku. Tym razem tarcza zegara jest czarna ze złotymi wskazówkami.

Do pożaru gorzowskiej katedry doszło sobotę 1 lipca 2017 roku. W mieście trwały wówczas Dni Gorzowa i tysiące mieszkańców bawiło się na nadwarciańskich błoniach. Po straż pożarną zadzwoniła pani Katarzyna, która wraz z synem i mężem wracała z nadwarciańskich błoni do miasta. Kiedy ogień pojawił się pod kopułą wieży, w tym czasie w środku odbywała się msza św. W akcji gaśniczej brało udział ponad 300 strażaków, którzy przez ponad 24 godziny walczyli z żywiołem. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległa wieża katedry, a dół świątyni został zalany.

Natomiast jesienią 2017 roku ruszyły pierwsze prace remontowe w gorzowskiej katedrze, które trwają do tej pory. W czwartek 3 września na katedralnej wieży był montowany nowy zegar. Poprzedni został zniszczony w wyniku pożaru. Nowy zegar ma czarną tarczę i złote wskazówki, poprzedni miał białą tarczę i czarne wskazówki.

Jednak to nie oznacza, że nowy zegar od razu zacznie działać. Trzeba będzie zainstalować jeszcze jego mechanizm, który znajdzie się wewnątrz wieży. A na to trzeba będzie jeszcze poczekać, ponieważ na wieży trwają prace związane z przygotowaniem przestrzeni dla osób zwiedzających oraz miejsca na wystawę. Tym samym zegar zostanie uruchomiony najprawdpoboniej wiosną 2021 roku.

Nie wiadomo również, kiedy wierni wrócą do katedry. Jeszcze na początku września ksiądz proboszcz Zbigniew Kobus zapowiadał, że uroczysta msza św. wraz z ponownym poświęceniem kościoła miała odbyć się w piątek 23 października. Ten termin jednak okazał się niewidzialny. Teraz mówi się o pasterce 24 grudnia, ale są to wciąż tylko spekulacje.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości