• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Takie będzie lato 2023 w Gorzowie? Synoptycy pokazali mapy

11 kwietnia 2023, 10:33, Marcin Kluwak
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracował eksperymentalną prognozę pogody na sezon wiosenno-letni dla całego kraju. My przyglądamy się naszemu regionowi i wygląda na to, że przed nami suche i gorące miesiące.

Średnią dobową temperaturę powietrza obliczamy na podstawie temperatury maksymalnej i minimalnej zaobserwowanej w tej dobie oraz pomiarów temperatury o godz. 7:00 i 19:00.

Prognoza pogody dla Gorzowa i okolic w maju 2023

Maj 2023 roku, według synoptyków, którzy opracowali długoterminową prognozę w naszym mieście, nie będzie wyróżniał się niczym szczególnym. Zarówno jeżeli chodzi o średnią temperaturę, jak i opady. I tu zaznaczamy, podane wartości dotyczą średniej dobowej temperatury, a więc uwzględniają też noc.

W Gorzowie Wielkopolskim i okolicach w maju średnia temperatura wyniesie od 13,5 do 14,1 stopnia Celsjusza, czyli mieści się w granicach przyjętej normy. Opady atmosferyczne w regionie również będą w granicach normy.

Prawdziwe lato w Gorzowie zacznie się już w czerwcu

Czerwiec 2023 roku według synoptyków będzie bardzo ciepły praktycznie w całym kraju. Temperatury - sporo powyżej normy wieloletniej. W Gorzowie średnia za dobę ma wynieść od 16,3 do 17,9 stopnia. Suma opadów będzie w normie.

W lipcu w Gorzowie będzie gorąco i sucho

Od 18,8 do 19,8 stopnia - to prognozowana - doba temperatura dla naszego miasta i jeżeli nawet weźmiemy pod uwagę tę najniższą wartość, czyli prawie 19 stopni jako średnia dobowa, to oznacza, że w ciągu dnia możemy spodziewać się prawdziwego piekła. Jeżeli do tego zestawienia "dołożymy" niższą niż zazwyczaj sumę opadów, to oznacza, że w lipcu kurtyny wodne w Gorzowie działać będą bez przerwy.

Sierpień w naszym mieście też będzie gorący

W drugim wakacyjnym miesiącu będzie tylko nieznacznie chłodniej. Planowana średnia temperatura dobowa to między 18,3 a 19,4 stopnia Celsjusza, czyli znów powyżej normy. W sierpniu jednak odetchniemy od upału za sprawą deszczu, które 
pojawią się nieco częściej, niż w lipcu. 

Eksperymentalne prognozy pogody. Co mówi o nich IMGW?

"Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego." - czytam na stronach IMGW

FotoreportażPodziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości