Wiadomości

Słuchawki na uszach i nos w telefonie. Nie ma dnia bez awaryjnego hamowania

15 lutego 2023, 11:11, mk
Gorzowscy motorniczowie apelują do mieszkańców, by ci zwracali uwagę na to, co się wokół nich dzieje, a z telefonu korzystali, kiedy bezpiecznie wsiądą lub wysiądą z tramwaju, czy autobusu.

Piesi w słuchawkach, z telefonem w ręku, zapatrzeni w ekran swoich smartfonów to prawdziwa plaga na drogach. Widzą to codziennie kierowcy, widzą też motorniczowie MZK w Gorzowie, którzy każdego dnia muszą awaryjnie hamować. 

- Czasami mrozi krew w żyłach, bo ludzie nie patrzą, jak wchodzą, jak przechodzą przez przejścia dla pieszych. Tramwaj jest trudno zatrzymać w kilka sekund, czasami szyny są mokre i tramwaj się ślizga. Ostatni też miałam taką sytuację, że kobieta z dzieckiem przechodziła przez jedno przejście, bo miała zielone światło, a później przechodziła przez tory tramwajowe i nie zwróciła uwagi, że jedzie tramwaj, więc ja gwałtownie zaczęłam hamować, zadzwoniłam dzwonkiem i dopiero ta osoba się zorientowała, że jadę - mówi w radiu RMF MAXX Alicja Wocal, motornicza tramwaju w Gorzowie.

Gwałtowne hamowanie jest także niebezpieczne dla pasażerów w tramwaju. Ci, którzy siedzą, to raczej im nic się nie stanie, ale poważniejszy problem mogą mieć osoby stojące. Tu może dojść do upadków, potłuczeń, a nawet poważniejszych urazów. 

- Pasażer może polecieć kilka metrów do przodu, jeżeli się nie trzyma drążka, a to dość powszechne zjawisko. Potem trzeba wzywać pogotowie w niektórych sytuacjach, wstrzymać ruch tramwajów i wyjeżdża komunikacja zastępcza - mówi Maciej Walewski, motorniczy tramwaju w Gorzowie Wielkopolskim.

Pieszy nie ma pierwszeństwa przed tramwajem!

Komórka, słuchawki w uszach i to nie ma znaczenia, czy osoba młodsza, czy starsza. Teraz to jest tak powszechne, że praktycznie wszyscy chodzą z nosem w telefonie.

- Praktycznie nie ma dnia, żeby nie było jakieś sytuacji zagrażającej życiu. Staramy się dzwonić, staramy się zwalniać. Pieszy nie ma pierwszeństwa przed tramwajem jak w przypadku samochodów, czy autobusów, ale nie jest to chyba powszechna wiedza - dodaje Maciej Walewski
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości