• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14
Wiadomości

Był poszukiwany za rozboje z użyciem broni. Został zatrzymany

8 lutego 2023, 11:49, mk
fot. archiwum
Funkcjonariusze straży granicznej z Gorzowa zatrzymali 30-letniego mężczyznę poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania przez niemieckie służby za rozboje z bronią, których dokonywał na terenie Niemiec. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.
We wtorek 7 lutego w Kostrzynie nad Odrą funkcjonariusze straży granicznej z Gorzowa zatrzymali 30-letniego mężczyznę, który od ponad 4 lat był poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez władze Niemiec.

- Mężczyzna był poszukiwany, ponieważ działał w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, która działała na arenie międzynarodowej. Grupa dokonywała rozbojów z bronią w ręku oraz w celach rabunkowych zajmowała się siłowym otwieraniem naczep samochodów ciężarowych – opowiada Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Za popełnione przestępstwa na terenie Niemiec zatrzymanemu mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia. O jego dalszym losie zadecyduje prokuratura oraz sąd.

Co to jest Europejski Nakaz Aresztowania?

Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wydaje się w następstwie przeprowadzenia transgranicznego uproszczonego postępowania sądowego, w ramach którego dochodzi do przekazania podejrzanych lub oskarżonych na potrzeby ścigania przestępstw lub wykonania wyroku pozbawienia wolności bądź zastosowania środka zabezpieczającego polegającego na pozbawieniu wolności. Europejski nakaz aresztowania wydany przez organy sądowe jednego z państw członkowskich jest ważny na całym terytorium Unii Europejskiej. Europejski nakaz aresztowania stosuje się od 1 stycznia 2004 r. Zastępuje on długie procedury ekstradycji, które dawnej były stosowane przez państwa członkowskie.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości