Kolejna posłanka napisała do ministerstwa interpelację w sprawie wykluczenia kolejowego Gorzowa. Tym razem z pytaniami o dalsze losy Gorzowa na kolejowej mapie Polski zwróciła się Anita Kucharska-Dziedzic.
Pytań było kilka, pokrywały się głównie z tym, o czym od dłuższego czasu mówi się w Gorzowie. Doszły też do tego kwestie poruszane przez władze miasta, a dotyczące np. powstania łącznicy kolejowej w Kostrzynie nad Odrą, która to przez wybudowanie dwóch odcinków torów, umożliwiłoby ruch pociągów w kierunku Zielonej Góry i Szczecina. Tu minister odpowiadający na pytania posłanki ładnie tłumaczy, że trwają prace, analizy, zlecono wykonanie studium, ale najważniejsze zdanie - klucz wszystkiego, pojawiło się na samym końcu długiej wypowiedzi ministra Bittela:
- Dalsza realizacja prac w ramach powyższego projektu planowana jest w nowej perspektywie finansowej UE 2021-2027, co będzie uzależnione od dostępności środków finansowych, w tym alokacji UE - czytamy w odpowiedzi na interpelację.
Było też pytanie o program Kolej Plus, czyli połączenie strefy ekonomicznej w Gorzowie z Poznaniem przez Skwierzynę i Międzychód. Jeden odcinek z tej trasy znajduje się na liście do realizacji do 2029 roku, a kolejny - ten w naszym województwie, czeka na liście rezerwowej, na lepsze czasy.
Trzecie pytanie dotyczyło linii Gorzów - Zielona Góra, dokładnie stacji Świebodzin i wybudowaniem dwóch brakujących odcinków linii kolejowej o długości około 31 km, co pozwoliłoby na skrócenie czasu przejazdu pomiędzy dwoma stolicami województwa do około 80 minut.
- Aktualnie Spółka nie planuje budowy nowych odcinków linii kolejowych na ciągu Gorzów Wielkopolski – Zielona Góra, tym niemniej nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości. Ewentualna koncepcja budowy nowych linii w relacji Gorzów Wielkopolski – Zielona Góra może być rozpatrywana po 2040 r - odpowiada minister Bittel.
Było też krótkie, treściwe pytanie dotyczące braku bezpośredniego połączenia Zielonej Góry z Gorzowem i pomysłów na naprawę wieloletnich zaniedbań władz kolejowych w tym zakresie. Odpowiedź była długa, mało rzeczowa i kompletnie nic nie wniosła: za przewozy w regionie odpowiada marszałek województwa, a jeżeli chodzi o przewozy dalekobieżne, to "Ministerstwo Infrastruktury, jako organizator dalekobieżnych przewozów kolejowych każdorazowo, na etapie prac nad rozkładem jazdy, dąży wspólnie z operatorem tych przewozów – PKP Intercity S.A. oraz PKP PLK S.A. do wypracowania rozwiązań, które w jak największym stopniu spełnią oczekiwania całego społeczeństwa". Kropka.
Ostatnie pytanie dotyczyło przebudowy dworca kolejowego w Gorzowie, ale i tutaj ministerstwo nie miało nic sensownego do powiedzenia. W ogromnym skrócie wygląda to tak: plany mieliśmy, ale miasto nie chciało, bo nie miało pieniędzy. Teraz miasto znów chce, więc przyglądamy się temu i wszystko będzie uzależnione od ustaleń poczynionych z miastem Gorzów Wielkopolski.
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |