• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Miasto chce kupić 10 nowych tramwajów. Zasilą przyszłą linię 4 na dworzec

16 stycznia 2023, 13:52
Miasto zrezygnowało z możliwości dokupienia nowych tramwajów marki Pesa Twist. Wszystko z powodu braku możliwości przedłużenia finansowania na rok 2023. Gorzów po zakupie 14 Twistów miał możliwość dokupienia dodatkowych 6 tramwajów. Dobre informacje są takie, że Gorzów chce ogłosić przetarg na 10 nowych tramwajów.

Kontrakt, który był zawarty w 2017 roku, miał zostać zakończony do końca 2022. Oznacza to, że miasto mogło dokupić 6 dodatkowych pojazdów w ramach tego samego przetargu. 

– W związku z negatywną opinią Centrum Unijnych Projektów Transportowych w zakresie przedłużenia prawa opcji w ramach zakupu 14 tramwajów PESA Twist 2015, argumentowaną znacznymi zmianami warunków postępowania przetargowego, znaczącym upływem czasu, wpływającym również na aktualność rozwiązań technologicznych, a także rekomendacją ogłoszenia nowego przetargu - prawo opcji nie zostało przedłużone – mówił w rozmowie z portalem transport-publiczny.pl,  Wiesław Ciepiela, rzecznik gorzowskiego magistratu.

To nie oznacza, że Gorzów rezygnuje całkowicie z zakupu tramwajów. Okazuje się, że miasto niebawem ogłosi kolejny przetarg - tym razem na 10 pojazdów, które zasilą między innymi linię numer 4, która wozić będzie pasażerów do planowanego centrum przesiadkowego przy dworcu PKP.

– Planowane jest ogłoszenie nowego przetargu na zakup 10 tramwajów, które będą potrzebne również do planowanej w przyszłości linii tramwajowej nr „4” kursującej w rejon Dworca PKP. Ogłoszenie przetargu uzależnione jest od pozyskania dofinansowania na ten cel w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 - dodaje Ciepiela.

Obecnie MZK Gorzów Wielkopolski ma do dyspozycji 8 tramwajów Wegmann/Düwag 6ZGTW, których metryka wskazuje, że mają 56-57 lat, oraz 14, wspomnianych wcześniej tramwajów Pesa Twist 2015N, wyprodukowanych w 2019 roku. Wiekowe, niemieckie pojazdy, bo modernizacji obsługują głównie linię tramwajową numer 2- Wieprzyce - Osiedle Piaski, natomiast Twisty kursują na liniach 1 i 3. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości