• Dziś -2°/-5°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 67 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Tlenek węgla ulatniał się z kominka. Kobieta z dzieckiem trafili do szpitala

8 stycznia 2023, 20:57, red
fot. archiwum
W niedzielni wieczór strażacy zostali wezwani do zatrucia czadem w jednym z domów jednorodzinnych w Jeninie koło Gorzowa. Okazało się, że tlenek węgla ulatniał się z kominka znajdującego się w salonie. 39-letnia kobieta i jej 6-letni syn zostali zabrani do szpitala na badania.

W niedzielę 8 stycznia o godz. 20.17 dyżurny gorzowskiej straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o zatruciu tlenkiem węgla w jednym z domów przy ul. Gorzowskiej w Jeninie. Na miejsce zostały wysłane dwa zastępy straży pożarnej, policja i pogotowie.

- 39-letnia kobieta po wyjściu z łazienki poczuła się źle i zakręciło się jej w głowie. Strażacy sprawdzili miernikami łazienkę oraz inne pomieszczenia w domu. Okazało się, że tlenek węgla ulatniał się z kominka znajdującego się w salonie. Kobieta wraz z 6-letnim synem została zabrana na badania do szpitala – komentuje Bartłomiej Mądry, oficer prasowy gorzowskiej straży pożarnej w Gorzowie.

Dlatego też strażacy apelują o montaż czujek czadu, które mogą uratować życie naszych lub naszych najbliższych. Czujka powinna zostać zamontowana w pomieszczeniu, gdzie znajduje się terma gazowa lub kominek, ponieważ tlenek węgla nie jest wyczuwalny przez ludzkie zmysły - jest bezwonny i bezbarwny.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

- przy niskim stężeniu - przymglenie świadomości, niepamięć wsteczna, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia wzrokowe, uczucie odurzenia, nudności

- przy średnim stężeniu - znaczne przymglenie świadomości aż do utraty przytomności, wzmożone odruchy, wymioty, wzrost częstości i głębokości oddechu

- przy wysokim stężeniu - utrata przytomności, napady drgawek, kurcze mięśni, spadek czynności oddechowej, sinica, wstrząs z przyśpieszoną akcją serca i spadkiem ciśnienia.

W pomieszczeniach zamkniętych, przy bardzo wysokim stężeniu tlenku węgla, już po kilku wdechach może nastąpić tzw. zatrucie błyskawiczne, prowadzące do zgonu. Przy takich stężeniach śmierć może nastąpić natychmiast, bez objawów ostrzegawczych, wskutek porażenia układu oddechowego oraz ostrej niewydolności układu krążenia.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości