• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Czekasz na paczkę? Uważaj na te wiadomości

19 grudnia 2022, 09:13, red
Otrzymałeś wiadomość sms o wstrzymaniu przesyłki z uwagi na niedopłatę i konieczności uregulowania należności w wysokości 2,5 zł? Pod żadnym pozorem nie wchodź w podany link i nie loguj się do banku.

Okres przedświąteczny to czas gorączkowych zakupów. Wiele osób rezygnuje z tradycyjnych zakupów w sklepie i wybiera zakupy w sieci. Niestety jest to idealna okazja dla oszustów, którzy chcą wykorzystać świąteczne zamieszanie i zabieganie niektórych osób i ukraść pieniądze z konta bankowego. Wśród najbardziej popularnej metody wyłudzenia pieniędzy tuż przed świętami Bożego Narodzenia jest oszustwo "na paczkę".

Czekasz na paczkę przed świętami? Uważaj na te wiadomości

Metoda oszustów jest bardzo prosta. Na telefon przychodzi sms, w którym czytamy, że nasze zamówienie zostało przekazane kurierowi, ale wymagana jest symboliczna dopłata w wysokości 2,5 zł. Wiadomość wygląda następująco: "Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 2,50 zł. Przepraszamy na utrudnienia. Prosimy uregulować należność: (w tym miejscu pojawił się fałszywy link z wirusem)". Natomiast, kiedy klikniemy w podany link, a następnie wpiszemy login i hasło do bankowości elektronicznej, wówczas podamy oszustom nieograniczony dostęp do swoich finansów.

Przed plagą oszustw ostrzega zarówno policja, jak i miejski rzecznik praw konsumentów. - W ostatnim czasie notuje się coraz więcej przypadków podszywania się pod firmy kurierskie, za pomocą wysłania wiadomości sms z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki. Tym samym podajecie swoje dane, przez co wasze konto zostanie wyczyszczone. Proszę nie klikać w ten link, zignorować wiadomość, skasować i przekierować do spamu - podkreśla Eugeniusz Kurzawski, miejski rzecznik praw konsumentów w Gorzowie.

Oszustwo na niedopłatę do paczki. Jak nie dać się oszukać?

Na każdym etapie operacji finansowych dokładnie sprawdzajmy adres strony internetowej. Szata graficzna banku czy firmy kurierskiej może być bliźniaczo podobna. Nie wprowadzajmy tam danych logowania, bo trafiają one bezpośrednio do oszustów. W ciągu kilku minut są w stanie bez naszej wiedzy przelać całe oszczędności.

Inną metodą stosowaną przez oszustów jest przesyłanie wiadomości o konieczności zainstalowania na telefonie aplikacji umożliwiającej odbiór przesyłki w paczkomacie. Nieświadomie zamiast aplikacji instalujemy na telefonie złośliwe oprogramowanie, które przejmuje dane z telefonu, w tym kod PIN do konta bankowego.

- Bez względu na stosowane przez sprawców metody, cel zawsze jest ten sam - przejęcie jak największej sumy pieniędzy. Dlatego oczekując na przesyłkę zawsze zachowaj ostrożność i rozsądek, czytaj uważnie otrzymanego smsa, nigdy nie wchodź w linka przesłanego za pomocą wiadomości, a logując się na stronę swojego banku nigdy nie korzystaj z otrzymanego linku, tylko wprowadź adres strony ręcznie. Chroniąc swoją tożsamość, chronisz swoje pieniądze – komentuje Mateusz Sławek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości