Wiadomości

Gorzów: Pożar ładowarki do telefonu. Jedna osoba doznała poparzeń

8 grudnia 2022, 12:05
fot. archiwum
W czwartek w domu jednorodzinnym przy ul. Ludowej w Gorzowie, gdzie trwają prace budowlane doszło do pożaru ładowarki do telefonu. Kobieta, która próbowała ugasić ogień doznała poparzeń nóg i ręki, została zabrana do szpitala.

W czwartek 8 grudnia o godz. 8.56 dyżurny gorzowskiej straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o pożarze w domu jednorodzinnym przy ul. Ludowej w Gorzowie. Na miejsce zostało wysłanych pięć zastępów straży pożarnej.

Ze zgłoszenia wynikało, że zapaliła się kotłownia w budynku, który jest zamieszkany, ale niewykończony i trwają tam ciągle prace budowlane. - Okazało się, że zapaliła się ładowarka do telefonu, która była podłączona do kontaktu. Kobieta, która próbowała samodzielnie ugasić ogień doznała poparzeń nóg oraz ręki. Została zabrana do szpitala – komentuje Bartłomiej Mądry, oficer prasowy gorzowskiej straży pożarnej.

Spaleniu uległ styropian, który znajdował się w pobliżu palącej się ładowarki do telefonu, a pomieszczenie zostało „okopcone”. Działania straży pożarnej na miejscu zostały zakończone po godz. 10.

Strażacy apelują, aby nie zostawiać ładowarek w kontakcie, jeżeli nie ładujemy w tym momencie żadnego urządzenia. Powód? Energia „zasysana” przez ładowarkę nie jest wykorzystywana, powoduje ona nagrzewanie się urządzenia, co może być przyczyną pożaru. Ponadto nie powinno się zostawiać sprzętów podłączonych do ładowania podczas naszej nieobecności w domu.

Jakie są przyczyny pożarów spowodowanych przez ładowarki?

- Słabej jakości ładowarka może przegrzać się i wywołać pożar. Obwód transformatora wydziela ciepło podczas konwersji prądu zmiennego na prąd stały. Ciepło może powoli narastać i powodować zapalenie tkanin lub plastiku. Dlatego najbezpieczniej jest ładować telefon na chłodnych powierzchniach i z dala od łatwopalnych przedmiotów. Aby chronić siebie i swoje urządzenie, unikaj podrobionych ładowarek, ładowarek do różnych urządzeń, nawet jeśli wydają się być kompatybilne, i upewnij się, że kable USB lub Lightning są w dobrym stanie.

- Uszkodzony kabel USB łączący ładowarkę z telefonem. Jeśli jest on zbyt wygięty, jego wewnętrzne przewodniki mogą ulec zwarciu. Ładowarka jednak wciąż stara się zapewnić napięcie 6 V niezbędne do ładowania. Ale zwarcie powoduje przegrzanie transformatora i w ten sposób wybucha pożar

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości