Wiadomości

5 lat PGE Energia Ciepła dla rozwoju rynku ciepła w miastach

1 grudnia 2022, 11:04, materiał promocyjny PGE Energia Ciepła, 7
Blisko 1100 MWt zapotrzebowania na moc cieplną w budynkach przyłączonych do sieci ciepłowniczej oraz 80 kilometrów wybudowanych sieci ciepłowniczych – to najważniejsze liczby związane z rozwojem rynku ciepła w trakcie 5-letniej działalności PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy PGE. Z ciepła produkowanego w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła korzysta około 2 mln Polek i Polaków.

Ważnym elementem działalności PGE Energia Ciepła, jako lidera ciepłownictwa, jest rozwój lokalnych rynków ciepła poprzez budowę nowych sieci ciepłowniczych. W ciągu 5 lat istnienia Spółki powstało ich około 80 kilometrów, m.in. w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Siechnicach, Gryfinie i Zgierzu. To właśnie w tych miastach PGE Energia Ciepła posiada, poza elektrociepłowniami, sieci ciepłownicze o łącznej długość około 680 kilometrów.

- PGE Energia Ciepła prowadzi nie tylko inwestycje w elektrociepłowniach, ale także rozwija rynek ciepła. Łącznie w ciągu 5 lat we wszystkich naszych lokalizacjach podłączyliśmy do sieci ciepłowniczej, we współpracy z naszymi lokalnymi dystrybutorami, budynki o zapotrzebowaniu na moc ponad 1100 MWt. Taka moc jest równa zapotrzebowaniu dużego miasta, jak na przykład Bydgoszcz. Aby móc podłączać nowe obiekty rozbudowujemy sieci ciepłownicze i zwiększamy ich efektywność poprzez modernizacje i wymiany ciepłociągów. W miastach, w których zarządzamy systemami ciepłowniczymi, poprawiamy ich efektywność m.in. poprzez korzystanie ze źródeł odnawialnych – powiedział Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Większość budynków, które zostały przyłączone do sieci ciepłowniczej w ciągu 5 lat działalności PGE Energia Ciepła to nowopowstałe obiekty. Jednak część z nich to takie, których właściciele zdecydowali się zmienić sposób ogrzewania i podgrzewania wody na ciepło sieciowe. Ciepło produkowane w wysokosprawnych elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła i rozprowadzane w sieciach ciepłowniczych jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów ograniczania smogu, który jest problemem wielu polskich miast. 

Wśród najważniejszych obiektów użyteczności publicznej, które w minionych kilku latach zaczęły być ogrzewane ciepłem sieciowym pochodzącym z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła są w m.in. Aquapark na Brochowie i BaseCamp Student we Wrocławiu, rozbudowana część Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i całe osiedle JAR w Toruniu, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i Centrum Handlowe Forum w Gdańsku, Wyspa Młyńska i Instytut Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, Kliniczny Szpital Wojewódzki w Rzeszowie, Budynki Kieleckiego Centrum Kultury i Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Muzeum Lotnictwa Polskiego i Sąd Okręgowy w Krakowie, Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu.

PGE Energia Ciepła stale rozbudowuje sieci ciepłownicze i rozwija lokalne rynki ciepła oraz poszerza swoją ofertę tak, by sprostać potrzebom klientów, a przede wszystkim zapewnić wysokie bezpieczeństwo dostaw ciepła.  

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości