• Dziś /-1°
  • Jutro /0°
Wiadomości

5 lat PGE Energia Ciepła dla rozwoju rynku ciepła w miastach

1 grudnia 2022, 11:04, materiał promocyjny PGE Energia Ciepła, 7
Blisko 1100 MWt zapotrzebowania na moc cieplną w budynkach przyłączonych do sieci ciepłowniczej oraz 80 kilometrów wybudowanych sieci ciepłowniczych – to najważniejsze liczby związane z rozwojem rynku ciepła w trakcie 5-letniej działalności PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy PGE. Z ciepła produkowanego w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła korzysta około 2 mln Polek i Polaków.

Ważnym elementem działalności PGE Energia Ciepła, jako lidera ciepłownictwa, jest rozwój lokalnych rynków ciepła poprzez budowę nowych sieci ciepłowniczych. W ciągu 5 lat istnienia Spółki powstało ich około 80 kilometrów, m.in. w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Siechnicach, Gryfinie i Zgierzu. To właśnie w tych miastach PGE Energia Ciepła posiada, poza elektrociepłowniami, sieci ciepłownicze o łącznej długość około 680 kilometrów.

- PGE Energia Ciepła prowadzi nie tylko inwestycje w elektrociepłowniach, ale także rozwija rynek ciepła. Łącznie w ciągu 5 lat we wszystkich naszych lokalizacjach podłączyliśmy do sieci ciepłowniczej, we współpracy z naszymi lokalnymi dystrybutorami, budynki o zapotrzebowaniu na moc ponad 1100 MWt. Taka moc jest równa zapotrzebowaniu dużego miasta, jak na przykład Bydgoszcz. Aby móc podłączać nowe obiekty rozbudowujemy sieci ciepłownicze i zwiększamy ich efektywność poprzez modernizacje i wymiany ciepłociągów. W miastach, w których zarządzamy systemami ciepłowniczymi, poprawiamy ich efektywność m.in. poprzez korzystanie ze źródeł odnawialnych – powiedział Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Większość budynków, które zostały przyłączone do sieci ciepłowniczej w ciągu 5 lat działalności PGE Energia Ciepła to nowopowstałe obiekty. Jednak część z nich to takie, których właściciele zdecydowali się zmienić sposób ogrzewania i podgrzewania wody na ciepło sieciowe. Ciepło produkowane w wysokosprawnych elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła i rozprowadzane w sieciach ciepłowniczych jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów ograniczania smogu, który jest problemem wielu polskich miast. 

Wśród najważniejszych obiektów użyteczności publicznej, które w minionych kilku latach zaczęły być ogrzewane ciepłem sieciowym pochodzącym z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła są w m.in. Aquapark na Brochowie i BaseCamp Student we Wrocławiu, rozbudowana część Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i całe osiedle JAR w Toruniu, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i Centrum Handlowe Forum w Gdańsku, Wyspa Młyńska i Instytut Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, Kliniczny Szpital Wojewódzki w Rzeszowie, Budynki Kieleckiego Centrum Kultury i Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Muzeum Lotnictwa Polskiego i Sąd Okręgowy w Krakowie, Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu.

PGE Energia Ciepła stale rozbudowuje sieci ciepłownicze i rozwija lokalne rynki ciepła oraz poszerza swoją ofertę tak, by sprostać potrzebom klientów, a przede wszystkim zapewnić wysokie bezpieczeństwo dostaw ciepła.  


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości