• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Certyfikat BRC - dlaczego jest tak istotny w branży spożywczej?

5 października 2022, 09:36
Czy to wiadro 20l, czy pojemnik 0,5l lub dowolne inne opakowanie dla żywności, powinno spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. W końcu nieprawidłowe przechowywanie żywności może mieć przykre konsekwencje. Firmy produkujące opakowania starają się o uzyskanie certyfikatu BRC. Co ma on wspólnego z troską o bezpieczeństwo pożywienia i konsumenta? Dlaczego jest tak ważny? Wyjaśniamy!

Certyfikat wyznaczający standardy

O tym, czy dane wiadro 20l będzie bezpieczne dla przechowywanego w nim pożywienia, w dużej mierze decyduje to, w jaki sposób opakowanie to zostało wyprodukowane. Czy dana firma produkcyjna dba o higienę? Czy panuje w niej porządek organizacyjny, umożliwiający uniknięcie błędów? Czy działa system oceny ryzyka pozwalający zidentyfikować potencjalne zagrożenia? Odpowiedzi na te i wiele podobnych pytań szukają specjaliści, wykonujący audyt u firm starających się o uzyskanie certyfikatu BRC.

Oczywiście BRC to skrót, którego rozwinięcie brzmi: Brand Reputation through Compliance. Określaniem standardów oraz przyznawaniem certyfikatów zajmuje się Brytyjska Organizacja Handlu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że początkowo standard obowiązywał tylko w Wielkiej Brytanii. Jednak ze względu na jego dopracowanie, wzbudził zainteresowanie również poza granicami tego kraju. W konsekwencji dzisiaj BRC to standard międzynarodowy, uznawany niemalże na całym świecie.

Co oznacza przyznanie certyfikatu BRC?

Posiadanie certyfikatu BRC jest ważne zarówno z perspektywy firmy produkującej opakowania, jak i przedsiębiorstwa, które je kupuje, a ostatecznie również konsumenta. Korzystając z usług producenta opakowań, takich jak choćby wiadro 20l lub dowolne inne, który posiada certyfikat, można być spokojnym o jakość opakowań. Audyt BRC polega na ocenie zarówno higieny w danym zakładzie produkcyjnym, jak i szeregu innych aspektów. Sprawdza się, czy w firmie wdrożono odpowiedni system HACCP, jakie są standardy danej firmy, jak jest zarządzana, jakie jest zaangażowanie zespołu i wiele więcej. Przyznanie prestiżowego certyfikatu BRC jest równoznaczne z orzeczeniem, że dany produkt jest absolutnie bezpieczny dla konsumentów. Korzystają na tym firmy produkujące żywność, które mają pewność, że oferują klientom dobre produkty. Zyskują też konsumenci, którzy nie muszą się martwić o swoje zdrowie.

Wiadro 20l z certyfikacją – korzyść dla producenta

Przedsiębiorstwa produkujące wiadra 20l czy inne pojemniki muszą poświęcić wiele wysiłku, aby uzyskać certyfikat. Wymagania są wysokie, potrzebny jest też czas na przygotowanie do audytu i wypełnienie dokumentów. Dlaczego zatem firmy się na to decydują? Ponieważ dzisiaj zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci szukają najwyższej jakości. Certyfikat BRC jest jej równoznaczny. Poza tym firmy zyskują zdecydowanie większą renomę, otrzymując tak znaczący w świecie certyfikat. Warto zaznaczyć, że certyfikat BRC jest uznawany w większości krajów świata. Tym samym jego posiadanie otwiera drogę ekspansji na rynki zagraniczne.

Wiadra 20l znajdziesz na: https://www.plast-box.com/wiadro-okragle-11-2000-bis3/

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości