• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 32 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Termomodernizacja. Co to dokładnie oznacza i jak można otrzymać na nią dofinansowanie?

29 września 2022, 20:53
Jeżeli marzy Ci się ciepły, przytulny dom, w którym bez żadnych problemów możesz spędzać czas o każdej porze roku, dodatkowo oszczędny i ekologiczny, to w takim razie przyszła pora na przeprowadzenie termomodernizacji.

Termomodernizacja zmniejsza zapotrzebowanie i zużycie energii cieplnej w danym obiekcie budowlanym. Dotyczy zmian zarówno w systemach ogrzewania i wentylacji, jak i strukturze budynku oraz instalacjach doprowadzających ciepłą wodę.

Do inwestycji związanych z termomodernizacją zalicza się takie działania jak redukcje strat ciepła przez przegrody budynku i należą do nich:
- docieplanie ścian, dachu, stropów oraz podłóg,
- wymiana okien i drzwi.

Do działań termomodernizacyjnych należy unowocześnienie lub wymiana instalacji grzewczej budynku, w której efekcie zminimalizujemy straty, zwiększymy efektywność i zaoszczędzimy energię:

- wymiana grzejników,
- zmiana rodzaju ogrzewania,
- montaż zaworów termostatycznych,
- instalacja regulatorów pokojowych lub pogodowych,
- izolacja przewodów,
- modernizacja układu przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- modernizacja wentylacji.

Termomodernizacja to również działania związane ze zmianą źródeł energii:

- wymiana źródła ciepła,
- zmiana nośnika energii,
- inwestycja w odnawialne źródła energii.

Czynności związane z termomodernizacją mogą uzyskać pomoc finansową w postaci ulgi termomodernizacyjnej oraz dotacji z programu „Czyste Powietrze”.  

W ramach programu „Czyste Powietrze” właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w tym budynku mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 tysięcy zł w podstawowej wersji lub 37 tysięcy zł dla osób mniej zamożnych.  

Z programu można finansować wymianę, zakup i montaż źródła ciepła, instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, mikroinstalację fotowoltaiczną, ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę okienną i drzwiową, audyt energetyczny, dokumentację projektową. 

Ulga termomodernizacyjna jest przewidziana dla właścicieli lub współwłaścicieli domu jednorodzinnego, którzy są w stanie sfinansować przedsięwzięcie z własnych środków (także kredytu lub pożyczki). Limit odliczeń wynosi 53 tysiące zł oraz wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT.  Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatek. 

Z ulgi termomodernizacyjnej finansować można materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów, węzeł cieplny, kotły, zbiorniki na gaz, olej, kolektory, pompy, ogniwa fotowoltaiczne, przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej, stolarka okienna i drzwiowa, usługi takie jak audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, docieplenie, wymiana stolarki, montaż kotła i urządzeń. 

Z ulgi nie można skorzystać w przypadku budynku będącego w budowie. 

Szczegóły znajdują się na stronie czystepowietrze.gov.pl

Termo-Kraft

Dargomyśl 53
74-404 Cychry

https://www.termo-kraft.pl
biuro@termo-kraft.pl

+48 603 233 513 
+48 781 200 106 
+48 667 946 303 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości