• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

List do premiera w sprawie gorzowskiej kolei. Podpisy będą zbierane też w pociągach

26 września 2022, 13:09
Politycy coraz głośniej mówią o kolejowym wykluczeniu Gorzowa. Tym razem poseł Krystyna Sibińska zorganizowała konferencję prasową, podczas której zainaugurowane zostało zbieranie podpisów pod listem otwartym do premiera rządu. Mowa w nim przede wszystkim o rozpoczęciu prac związanych z elektryfikacją odcinka linii przebiegającej przez nasze miasto.

Problemy kolejowe naszego miasta są znane chyba wszystkim tym, którzy choć raz musieli korzystać z komunikacji publicznej. Wieloletnie opóźnienia w inwestycjach, brak elektryfikacji linii na odcinku Kostrzyn - Gorzów - Krzyż - Piła, braki taborowe - to wszystko składa się na dość mizerny obraz kolei w północnej części regionu lubuskiego. I chociaż przewoźnicy czasami stają na przysłowiowych rzęsach, aby dowieźć pasażerów na czas do pracy, czy szkoły, to jednak wspomniane problemy sprawiają, że gorzowianie i mieszkańcy okolicznych miejscowości wybierają samochód, zamiast pociągu. Będzie tak, dopóki niepoczynione zostaną w naszym regionie duże inwestycje. 

Dlatego też poseł Krystyna Sibińska zorganizowała w poniedziałkowe przedpołudnie, przed dworcem w Gorzowie konferencję prasową. Odczytano list otwarty do premiera. Rozpoczęła się też zbiórka podpisów. Te zbierane będą między innymi w pociągach na trasie pomiędzy Gorzowem a Drezdenkiem, na poszczególnych dworcach kolejowych, przy Studni Czarownic w Gorzowie oraz w biurze poselskim Krystyny Sibińskiej.

Poniżej prezentujemy całą treść listu do premiera rządu RP:

List otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego.

Szanowny Panie Premierze!

Formacja, która desygnowała Pana na fotel premiera opowiada od 7 lat o tym, że wstaliśmy z kolan, że jesteśmy liderem, że możemy wszystko. Z perspektywy mieszkańca Gorzowa i okolic wygląda to jednak dokładnie inaczej. Mieszkaniec Gorzowa, Drezdenka, Strzelec Krajeńskich, Kostrzyna n. Odrą i Międzyrzecza, oraz okolicznych miejscowości, komunikacyjnie nie może nic.

Brak właściwego skomunikowania z pociągami na stacjach przesiadkowych w Kostrzynie n. Odrą, Krzyżu i Zbąszynku oraz wycofywanie się PKP S.A. i PKP PLK S.A. z inwestycji w elektryfikację linii 203 i przebudowę dworca w Gorzowie Wlkp. - choć w innych miastach się je buduje – sprawia, że Gorzów i północna część województwa lubuskiego, jako region przemysłowy, zaczyna być postrzegany jako obszar kolejowo wykluczony. To perspektywa, która okrada Lubuszan z ich przyszłości i sprawia, że młode pokolenie nie będzie tu miało żadnej perspektywy. Apelujemy do Pana o podjęcie pilnych działań celem przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnego Gorzowa.

Apelujemy na pierwszym miejscu o bezzwłoczne podjęcie prac związanych z elektryfikacją linii 203 Krzyż-Gorzów-Kostrzyn. Jest to linia, która generuje najwyższą liczbę pasażerów w województwie, stanowi jedyne sensowne kolejowe połączenie z Poznaniem i Szczecinem, czyli kierunkiem, który wybiera najwięcej Lubuszan na studia wyższe. W drugą stronę stanowi jedyny możliwy sposób dla uczniów z pobliskich, mniejszych miejscowości, na dojazd do szkół średnich do Gorzowa. Gotowe jest już studium wykonalności elektryfikacji linii kolejowej 203 na odcinku od Kostrzyna, przez Gorzów, Krzyż i Piłę, aż do Bydgoszczy. Ta inwestycja jest ekonomicznie opłacalna i stanowi najbardziej wyczekiwaną przez mieszkańców północnej części województwa lubuskiego. Do częściowego wykorzystania na ten cel jest już gotowa dokumentacja projektowa sfinansowana w 85% z Regionalnego Programu Województwa Lubuskiego.

Zwracamy się również o jak najszybsze rozpoczęcie:

- rewitalizacji linii kolejowej     prowadzącej z Gorzowa alternatywną trasą do Poznania przez Skwierzynę i Międzychód (linia kolejowa 363 i 367) wraz z łącznikiem starej linii 415 z Gorzowa Wlkp. do strefy ekonomicznej  (projekt ten został zgłoszony do programu Kolej+), 

- remontu linii 367 z Gorzowa przez Międzyrzecz do Zbąszynka, jako dogodnego połączenia  z pociągami kursującymi na linii kolejowej nr 3 Warszawa Zachodnia –     Poznań – Kunowice, a także bezpośrednie skomunikowanie z     południem kraju,

- budowę 1,5-kilometrowej łącznicy w Kostrzynie, która połączy linię 203 z linią 273 i umożliwić bezprzesiadkowe połączenie Gorzowa ze Szczecinem.

Gorzów to bardzo ważny ośrodek dla całej polskiej gospodarki, dla zachodniej części polski, dla północy województwa lubuskiego, a także części województwa zachodniopomorskiego. Dziś na skutek Pańskich decyzji traci nadzieję nie tylko na odzyskanie utraconej pozycji, ale przede wszystkim na projektowanie swojej przyszłości. Zamiast wyłączać, proszę włączyć Gorzów! Gorzów na to zasługuje!!!

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości