• Dziś 12°/2°
  • Jutro 11°/1°
  • Pojutrze 11°/4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 54 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Mieszkańcy dopytują o ogrzewanie. Niektórzy już marzną!

19 września 2022, 10:46
Kiedy za oknem temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, w ciągu dnia słońce nie ogrzewa naszych murów, tym bardziej wrażliwym na niskie temperatury może być już zimno. W niektórych domach w Gorzowie ciepło z kaloryferów już płynie...

Sytuacja powtarza się każdego roku. W drugiej połowie września coraz więcej mieszkańców Gorzowa zaczyna dopytywać, kiedy w końcu w ich kaloryferach pojawi się ciepło. Nic dziwnego, bo wiele osób przy tak niskich temperaturach na zewnątrz - szczególnie w nocy, kiedy to słupki rtęci spadają do 5-6 kreski - najzywczajniej w świecie marznie. Z szaf szybko zostały wyciągnięte ciepłe bluzy i grube skarpetki. Ale przecież wciąż mamy lato!

Jednak nie ma z góry ustalonych terminów, kiedy ogrzewanie zostanie włączone. Każdy decyduje teraz samodzielnie. W spółdzielniach decyduje o tym kierownictwo, we wspólnotach zarządca, a w ADM-ach jest to Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W podjęciu decyzji o włączeniu ogrzewania „pomagają” też telefony od mieszkańców.

Istnieją jednak pewne normy, aby myśleć o uruchomieniu ogrzewania. Przyjmuje się, że centralne ogrzewanie można włączyć w momencie, kiedy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni Celsjusza, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni. 

To jednak tylko reguły, rzeczywisto jest zupełnie inna. Jak czytamy na grupie Osiedle Europejskie Gorzów Wielkopolski, ciepło już płynie z kaloryferów w bloku przy ulicy Wiedeńskiej. 

Co pokazują prognozy na najbliższe dni i noce? Temperatura na zewnątrz w ciągu dnia do końca września nie powinna spaść poniżej 15-16 stopni, a w nocy będzie minimalnie 5, maksymalnie 9 stopni. Nie zapowiada się więc, aby zarządcy nieruchomości w najbliższych dniach zdecydowali się na uruchomienie ogrzewania. Po pierwsze - wciąż na zewnątrz jest za ciepło, a po drugie - koszty ogrzewania w tym sezonie mogą zaskoczyć niejednych. Wygląda na to, że w tym roku szybkie odkręcanie kurków z ciepłem nie będzie tak oczywiste. 

Przed sezonem grzewczy niektórzy zarządcy wywieszają ogłoszenia  z prośbą o odkręcenie zaworów w kaloryferach, tak aby nie doszło do zapowietrzenia rur, kiedy ogrzewanie zostanie włączone. 

Zwróciliśmy się do  PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłowni w Gorzowie z pytaniami, czy wpłynęły już do nich wnioski o uruchomienie centralnego ogrzewania. - PGE Energia Ciepła wytwarza ciepło przez cały rok. Sezon grzewczy jest umowny, a jego rozpoczęcie uwarunkowane jest od zapotrzebowania mieszkańców na ciepło. Decyzja, kiedy włączyć ogrzewanie, należy do zarządców budynków. My, jako elektrociepłownia jesteśmy przygotowani. Do tej pory wpłynęło do nas 10 wniosków od klientów indywidualnych, wspólnot mieszkaniowych, Żłobka Miejskiego nr 3 oraz PU-H Domena - mówi Agnieszka Dietrich, rzecznik prasowy PGE Energia Ciepła.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości