Sytuacja powtarza się każdego roku. W drugiej połowie września coraz więcej mieszkańców Gorzowa zaczyna dopytywać, kiedy w końcu w ich kaloryferach pojawi się ciepło. Nic dziwnego, bo wiele osób przy tak niskich temperaturach na zewnątrz - szczególnie w nocy, kiedy to słupki rtęci spadają do 5-6 kreski - najzywczajniej w świecie marznie. Z szaf szybko zostały wyciągnięte ciepłe bluzy i grube skarpetki. Ale przecież wciąż mamy lato!
Jednak nie ma z góry ustalonych terminów, kiedy ogrzewanie zostanie włączone. Każdy decyduje teraz samodzielnie. W spółdzielniach decyduje o tym kierownictwo, we wspólnotach zarządca, a w ADM-ach jest to Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W podjęciu decyzji o włączeniu ogrzewania „pomagają” też telefony od mieszkańców.
Istnieją jednak pewne normy, aby myśleć o uruchomieniu ogrzewania. Przyjmuje się, że centralne ogrzewanie można włączyć w momencie, kiedy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni Celsjusza, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni.
To jednak tylko reguły, rzeczywisto jest zupełnie inna. Jak czytamy na grupie Osiedle Europejskie Gorzów Wielkopolski, ciepło już płynie z kaloryferów w bloku przy ulicy Wiedeńskiej.
Co pokazują prognozy na najbliższe dni i noce? Temperatura na zewnątrz w ciągu dnia do końca września nie powinna spaść poniżej 15-16 stopni, a w nocy będzie minimalnie 5, maksymalnie 9 stopni. Nie zapowiada się więc, aby zarządcy nieruchomości w najbliższych dniach zdecydowali się na uruchomienie ogrzewania. Po pierwsze - wciąż na zewnątrz jest za ciepło, a po drugie - koszty ogrzewania w tym sezonie mogą zaskoczyć niejednych. Wygląda na to, że w tym roku szybkie odkręcanie kurków z ciepłem nie będzie tak oczywiste.
Przed sezonem grzewczy niektórzy zarządcy wywieszają ogłoszenia z prośbą o odkręcenie zaworów w kaloryferach, tak aby nie doszło do zapowietrzenia rur, kiedy ogrzewanie zostanie włączone.
Zwróciliśmy się do PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłowni w Gorzowie z pytaniami, czy wpłynęły już do nich wnioski o uruchomienie centralnego ogrzewania. - PGE Energia Ciepła wytwarza ciepło przez cały rok. Sezon grzewczy jest umowny, a jego rozpoczęcie uwarunkowane jest od zapotrzebowania mieszkańców na ciepło. Decyzja, kiedy włączyć ogrzewanie, należy do zarządców budynków. My, jako elektrociepłownia jesteśmy przygotowani. Do tej pory wpłynęło do nas 10 wniosków od klientów indywidualnych, wspólnot mieszkaniowych, Żłobka Miejskiego nr 3 oraz PU-H Domena - mówi Agnieszka Dietrich, rzecznik prasowy PGE Energia Ciepła.
Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał informacyjny na Messengerze i nie przegap żadnej ważnej wiadomości!
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Cztery Pory Miłowania w pełnym programie koncertowym
15 września 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |