• Dziś 10°/5°
  • Jutro /7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: ile paliwa kupimy za przeciętną wypłatę?

22 sierpnia 2022, 09:38
Za swoje zarobki przeciętny mieszkaniec Gorzowa może kupić 465 litrów benzyny. Ale już w sąsiedniej Zielonej Górze, tamtejszy mieszkaniec zatankuje o 45 litrów więcej. I tu nie chodzi o ceny paliw, ale o to, że w Gorzowie zarabia się po prostu mniej niż w drugiej stolicy województwa.

Średnie zarobki statystycznego mieszkańca Gorzowa Wielkopolskiego pozwalają na zakup 565 l benzyny. To o 45 l mniej od zielonogórzan i aż 396 l mniej od kierowców z Jastrzębia-Zdroju. Jednocześnie mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego mogą zatankować o 45 l więcej benzyny od ostatnich w zestawieniu mieszkańców Grudziądza.   

Eksperci multiporównywarki rankomat.pl sprawdzili, ile paliwa za średnie zarobki netto mogą kupić mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu. Wykorzystali do tego ostatnie dane GUS o średnich wynagrodzeniach brutto w powiatach za 2021 rok oraz notowania średnich cen paliw w województwach z 12.08.2022 r. Od danych o zarobkach odjęto proporcjonalne wartości ubezpieczeń i zaliczkę na podatek zgodnie z założeniami umowy o pracę. 

Gorzów Wielkopolski w liczbach  

Średnie zarobki mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego na poziomie 3903 zł netto miesięcznie sprawiły, że miasto znalazło się dopiero na 56. miejscu zestawienia. Taka wypłata pozwala na zakup 565 l benzyny, 546 l oleju napędowego albo 1148 l gazu LPG. Z lubuskich miast na prawach powiatu w znacznie lepszej sytuacji jest Zielona Góra. Uplasowała się ona aż 21 miejsc wyżej w tabeli. Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego zarabiają średnio 311 zł mniej. Tym samym mogą kupić kilkadziesiąt litrów paliwa mniej niż zielonogórzanie, a w przypadku LPG, nawet kilkaset.  

Kierowcy z Gorzowa Wielkopolskiego płacą też więcej za OC w porównaniu do mieszkańców Zielonej Góry. W I półroczu 2022 roku na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne wydawali oni 583 zł. Natomiast w Zielonej Górze na polisę OC trzeba było przeznaczyć średnio o 57 zł mniej.

Biorąc pod uwagę średnią wojewódzką, Gorzów Wielkopolski również nie wypada najlepiej. W 2021 roku mieszkańcy woj. lubuskiego zarabiali przeciętnie 3934 zł „na rękę”, czyli 31 zł więcej. Za te pieniądze mieszkańcy Zielonej Góry mogą jednak kupić niewiele więcej paliwa (ok. 4 l, a w przypadku LPG 9 l więcej).  

Kierowcy z Gorzowa Wielkopolskiego płacą także więcej za OC niż statystyczny mieszkaniec woj. lubuskiego. Okazuje się, że średnia wojewódzka jest aż o 84 zł niższa i wynosi 499 zł.

Aktualne ceny paliw na stacjach w Gorzowie sprawdzicie na naszej stronie internetowej w zakładce PALIWA: https://gorzowianin.com/paliwa.html

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości