• Dziś -2°/-5°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 62 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Czytelnik: Po raz kolejny uschły nasadzenia zastępcze na os. Górczyn

29 lipca 2022, 14:18
fot. czytelnik
Mieszkaniec Gorzowa zwraca uwagę, że nasadzenia zastępcze, które zostały posadzone wzdłuż ul. Janockiego na os. Górczyn po raz kolejny uschły. Miasto tłumaczy, że tylko 3 drzewa uschły, a kolejne 3 są w złej kondycji i wpływ na to mogła mieć sieć ciepłownicza znajdująca się w pobliżu. Urzędnicy podkreślają, że drzewa zostaną usunięte i w ich miejscu zostaną posadzone nowe.

Drzewa przy ul. Janockiego na os. Górczyn zostały posadzone wiosną 2018 roku. Wówczas wzdłuż ulicy pojawiło się 15 sztuk jarzębin. Niestety pierwsze drzewa zaczęły usychać już po kilku miesiącach od posadzenia, ponieważ wykonawca nie zadbał o nie odpowiednio i nie podlewał ich regularnie.

Do portalu gorzowianin.com zwrócił się mieszkaniec Gorzowa, który wskazał, że po raz kolejny uschły drzewa, które zostały posadzone wzdłuż ul. Janockiego. - Drzewa ze zdjęć są drzewami po wymianie uschniętych wcześniej nasadzeń. Z tego wniosek, że uschły nasadzenia, które powstały w ramach zadośćuczynienia po uschnięciu „pierwszej” partii nasadzeń. Większość drzew w tym szpalerze jest już martwa lub w stanie nie do uratowania, czyli mówiąc wprost zaraz będą martwe – opisuje nasz czytelnik.

Zwróciliśmy się w tej sprawie z prośbą o komentarz do Urzędu Miasta Gorzowa. Zapytaliśmy się urzędników czy była prowadzona jakaś kontrola nasadzeń zastępczych, a także co dalej w tej sprawie, jakie kroki zostaną podjęte.

- Młode drzewa przy ulicy Janockiego są nasadzeniami z gatunku jarząb. W 2021 roku stwierdzono, że część z nasadzonych w ubiegłych latach drzew obumarła. W związku z brakiem zachowania żywotności części roślin, jesienią 2021 roku roku nasadzono 8 sztuk nowych drzew, z których 5 sztuk stanowiło odtworzenie obumarłych drzew, a 3 sztuki zostały nasadzone jako przedłużenie szpaleru. Realizacja zadania nastąpiła w ramach umowy z Urzędem Miasta Gorzowa, a drzewa zostały objęte trzyletnią pielęgnacją przez wykonawcę. Przy prowadzeniu w tamtym czasie przeglądu zaobserwowano, że niektóre z jarzębów są w złej kondycji zdrowotnej, ale zachowują żywotność. Drzewa były objęte pielęgnacją i podlewane w sezonie wegetacyjnym – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Urzędnicy tłumaczą, że obecnie 10 z 18 sztuk drzew jest w dobrym stanie, natomiast jedno z drzew posiada tak zwany „suchoczub”, który zostanie usunięty w najbliższych dniach. - W całym szpalerze występują 3 sztuki drzew martwych oraz 3 sztuki w bardzo złej kondycji zdrowotnej. Pogorszenie stanu zdrowotnego dwóch okazów wynika najprawdopodobniej z przebiegającej pomiędzy nimi sieci ciepłowniczej, która mogła mieć wpływ na zaburzenie zimowego okresu spoczynku roślin i tym samym na ich osłabienie w sezonie wegetacyjnym. Zostanie to uwzględnione przy planowaniu odtworzenia nasadzeń, drzewa nie będą sadzone w tym samym miejscu, a na skraju szpaleru jako przedłużenie założenia – tłumaczy Ciepiela.

Miasto tłumaczy, że nasadzenia przy ul. Janockiego są objęte umową na pielęgnację młodych drzew i są regularnie podlewane w okresie letnim. Natomiast drzewa obumarłe i w bardzo złym stanie zdrowotnym zostaną usunięte, a w okresie jesienno-wiosennym na przełomie 2022 i 2023 roku zaplanowane zostanie nasadzenie nowych drzew.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości