• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 20 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Ściółka w lesie sucha jak pieprz. O tragedię nietrudno

26 lipca 2022, 12:20
Od poniedziałku 25 lipca na terenach leśnych w województwie lubuskim obowiązuje III najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. To oznacza, że ogień może wzniecić nawet najmniejsza iskra czy niedopałek papierosa. Dlatego leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie, a w razie zauważenia pożaru, o natychmiastowe powiadomienie służb.

W lubuskich lasach panuje ekstremalna susza - ściółka leśna jest obecnie sucha jak pieprz i wystarczy nawet najmniejsza iskra, aby wybuchł pożar. Dlatego też w Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie wydała komunikat o wprowadzeniu na terenach leśnych województwa lubuskiego III (najwyższego) stopnia zagrożenia pożarowego.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje od poniedziałku 25 lipca do odwołania. Dlatego też leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie oraz przypominają, że na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grillować oraz palić papierosów.

Przy tak niskiej wilgotności ściółki, pożar będzie rozprzestrzeniał się błyskawicznie, przez co jego ugaszenie nie będzie należało do najłatwiejszych zadań. Dlatego też przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie powiadomić służby pod numerem alarmowym 112.

- W lipcu na terenie powiatu gorzowskiego odnotowaliśmy dwa pożary lasów, w miejscowości Nowe Polichno i Santoczno. Z kolei od początku 2022 roku na naszym terenie doszło do 21 pożarów lasów - komentuje Bartłomiej Mądry, oficer prasowy gorzowskiej straży pożarnej.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości