• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Nie będzie przystanku kolejowego Gorzów Zachód

11 lipca 2022, 13:16, mk
foto: Beata Meler/Kolej oczami nastawniczego
Kolejowo Gorzów się zwija, zamiast rozwijać. Zielona Góra marzy o kolei aglomeracyjnej, która połączy lubuskie trójmiasto. My marzymy o tym, żeby pociągi jeździły na czas i notorycznie się nie psuły. O rozwoju już nawet nie ma co myśleć, bo obiecane wcześniej nowe przystanki „wypadły” z rządowego programu.

Gorzów Wielkopolski Zachód pozostanie tylko na papierze. Okazuje się, że planowana do realizacji w tzw. programie przystankowym budowa przystanku Gorzów Zachód na wysokości osiedla Słonecznego została już usunięta z listy. Ten sam los spotkał przystanek w Santoku, który miał być zlokalizowany bliżej centrum miejscowości. Aktualizacja listy przystanków, które zostaną (bądź w naszym przypadku nie zostaną) została ujęta w czerwcowej uchwale Rady Ministrów w sprawie „przyjęcia sprawozdania z wykonania planu realizacji Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025 za rok 2021”. Jako przyczynę wskazuje się tylko lakonicznie „Realizacja niemożliwa z przyczyn technicznych”. 

Tak więc w połączeniu z zaniechaniem planów budowy nitki w kierunku strefy ekonomicznej, nie ma żadnych szans na budowę alternatywnego połączenia z największymi w regionie zakładami pracy, aby odciążyć zapchane w godzinach szczytu autobusy komunikacji miejskiej. Przystanek „zachodni” w Gorzowie byłby też doskonałym uzupełnieniem krańcówki, która wybudowana jest na osiedlu, na wysokości Placu Słonecznego. Lepszy dostęp do kolei mieli mieć też mieszkańcy Santoka. Tam przystanek zlokalizowany jest z dala od centrum. Według założeń „planu przystankowego” przystanek w Santoku miał być zlokalizowany bliżej urzędu gminy. 

Tymczasem nasz południowy sąsiad wnioskuje o 500 milionów złotych na budowę kolei aglomeracyjnej na wzór SKM w Trójmieście. Szybka Kolei Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta, ma połączyć Zieloną Górę, Sulechów, Nową Sól, Czerwieńsk i Otyń. - Omówiliśmy wszystkie elementy, które są konieczne do uruchomienia kolei na przełomie 2026-2027 roku. Potrzebna jest dobudowa drugiego toru między Czerwieńskiem a Pomorskiem, budowa siedmiu nowych przystanków, w tym czterech na terenie Zielonej Góry: Leśny Dwór, Mazurskie, Chemiczna, Uniwersytet Zielonogórski - mówił w rozmowie z portalem wiadomoscizg.pl Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta Zielonej Góry.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości