• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Jakie opony wybrać - całoroczne czy sezonowe?

25 czerwca 2022, 12:38
Wybór między oponami całorocznymi a sezonowymi dla niektórych kierowców może nie być łatwy. O czym warto pamiętać przed podjęciem decyzji?

Chociaż w ostatnich latach zimy w większości polskich regionów są bardzo łagodne, to nadal występuje co najmniej kilkanaście dni, kiedy na drogach warunki są naprawdę trudne. Nie sposób byłoby więc powiedzieć, że opony zimowe w naszym kraju są bezużyteczne. Z drugiej strony konieczność zakupu dwóch kompletów ogumienia oraz kolejki w warsztatach wulkanizacyjnych wielu kierowców skłaniają do przejścia na opony całoroczne. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Sprawdźmy.

Opony sezonowe – bezpieczne, ale nieco uciążliwe

Kierowcy, którzy szczególną uwagę przykładają do bezpieczeństwa i osiągów najlepiej zrobią, kupując dwa komplety opon sezonowych. Zimą zapewniają one optymalną przyczepność, a mieszanka gumy, z której są wykonane lepiej znosi niskie temperatury oraz kontakt z solą drogową. Latem zyskamy zaś większe osiągi i pełniejsze wykorzystanie potencjału auta. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to tylko wysokiej jakości opon sezonowych. Modele z niższej półki najpewniej okażą się dużo gorsze od dobrych opon całorocznych.

Opony całoroczne – kompromis między osiągami a ceną

Za zakupem opon całorocznych przemawiają przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszy to wygoda. Kierowcy jeżdżący na ogumieniu całorocznym nie muszą umawiać się w serwisie na zmianę opon wiosną i jesienią ani też martwić gwałtownym pogorszeniem pogody. Drugi argument to oszczędności. Zamiast dwóch kompletów wystarczy jeden. Różnice w wydatkach będą szczególnie widoczne, jeśli wraz z oponami wymieniamy całe koła.

Opony całoroczne czy sezonowe? Które będą lepsze?

Nie da się ukryć, że opony całoroczne nie są pozbawione wad. Latem nie oferują najwyższych możliwych osiągów, zaś zimą wypadają gorzej pod względem bezpieczeństwa. Jeśli jednak jeździmy tylko po mieście i nie preferujemy sportowego stylu - opony całoroczne 215/60 r16 mogą okazać się naprawdę dobrym rozwiązaniem. Bardziej wymagający kierowcy zadowoleni będą zaś z dwóch kompletów dobrych opon sezonowych.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości