• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 27 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Budynek jak z horroru. W tym miejscu powstanie internat [zdjęcia]

24 maja 2022, 14:41
fot. Gorzowskie Inwestycje Miejskie
Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie szuka firmy, która zajmie się przebudową byłego szpitala zakaźnego na potrzeby internatu. Obecnie szpitalny budynek straszy i mógłby być doskonałym miejscem do nakręcenia horroru. Natomiast po przebudowie ma pełnić funkcję internatu dla 83 uczniów Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu.

Trwa budowa Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu przy ul. Warszawskiej w Gorzowie, którą zajmuje się firma Mirbud ze Skierniewic. Aktualny termin, kiedy młodzież ma rozpocząć naukę w budynkach CEZiB to rok szkolny 2022/2023. Gotowa jest już hala sportowa z której korzysta młodzież oraz sportowcy.

W międzyczasie spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na „Budowę poradni psychologiczno-pedagogicznej, centrum Doradztwa zawodowego i internatu przy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim”. Firmy, które chcą się zająć inwestycją mogą składać swoje oferty do 3 czerwca.

Internat ma powstać w budynku dawnego szpitala zakaźnego przy ul. Warszawskiej. Obecnie poszpitalne wnętrze po prostu straszy i byłoby idealnym miejscem do nakręcenia horroru. Docelowo ma zostać przebudowane i pełnić funkcję internatu 83 uczniów CEZiBu.

Główną funkcję obiektu rozplanowano na kondygnacjach od parteru do poddasza. Oprócz pokojów gościnnych powstanie tu sala restauracyjna z zapleczem kuchennym (w przestrzeni piwnicy), mogąca pomieścić niemal 50 osób. Główne wejście do budynku zostanie zlokalizowane od strony południowej poprzez istniejące schody zewnętrzne (planowana przebudowa). Wejście od strony ul. Warszawskiej zostanie zamknięte i nie będzie użytkowane. W strefie wejściowej wygospodarowano niewielką recepcję.

– Planowane do realizacji prace, przy budynku internatu, będą polegały m.in.: na rozbiórkach części ścian, renowacji i wymianie okien, wzmocnieniu stropów lub ich wymianie. W części piwnicznej posadzki zostaną obniżone i nie wyklucza się konieczności wzmocnienia konstrukcji fundamentów. Powstaną nowe schody zewnętrzne i wewnętrzne, wymieniony zostanie dach, elewacja będzie poddana renowacji. Konstrukcja poddasza zostanie wzmocniona a pokrycie dachowe wymienione. Zaplanowano prace wykończeniowe oraz częściowe wyposażenie pomieszczeń – wylicza Alicja Kajder-Pussty, członek zarządu Gorzowskich Inwestycji Miejskich.

Z kolei w budynku D od skrzyżowania ul. Szpitalnej z Teatralną powstanie poradnia psychologiczno-pedagogiczna oraz Centrum Doradztwa Zawodowego. Na ten cel przebudowana zostanie część budynku dydaktyczno – administracyjnego „D” oraz przylegająca do niego piwnica budynku „C”, w której powstaną pomieszczenia gospodarcze, techniczne, magazynowe oraz archiwa. Wyższe kondygnacje zostaną przeznaczone na sale terapeutyczne, dydaktyczne i biurowe. Układ komunikacyjny budynku z wewnętrznym korytarzem, pozostanie bez zmian. Wszystkie kondygnacje obsługiwane będą przez dźwig osobowo-towarowy.

Prace remontowe w skrzydle „D” będą polegały m.in. na rozbiórkach starych ścian działowych oraz postawieniu nowych. Wykonane zostaną otwory w ścianach konstrukcyjnych i zamontowane nowe okna oraz drzwi. Część stolarki oraz elewacja będą poddane renowacji, schody zewnętrzne zostaną rozebrane, konstrukcja poddasza wzmocniona. W budynku pojawią się nowe tynki, posadzki, podwieszane sufity, instalacje i sieci wewnętrzne m.in.: system monitorów telewizji przemysłowej oraz całodobowego monitoringu cyfrowego.

Oba budynki są przedmiotem ochrony konserwatorskiej. Zgodnie z jego wytycznymi, konieczne jest dążenie do zachowania jak największej ilości elementów oryginalnych i utrzymania zabytkowego charakteru budynków, co ujęte zostało w projektach. Renowacji poddane zostaną m.in. elewacje oraz część stolarki.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

1/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

2/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

2/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

3/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

3/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

4/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

4/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

5/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

5/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

6/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

6/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

7/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

7/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

8/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

8/8 Tak wygląda dawny szpital zakaźny, gdzie powstanie internat

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości