Wiadomości

Miejskie ciepło będzie bardzo drogie! Czeka nas podwyżka o ponad 50 procent?

20 maja 2022, 15:01, red
Teraz o tym nie myślimy, bo "kurki" przy grzejnikach są na szczęście zamknięte na amen. Ale przyjdzie czas, kiedy ogrzewanie trzeba będzie odkręcić. A to zaboli nas i to bardziej, niż nam się wydaje. Podwyżki ciepła w Gorzowie mają sięgnąć 53 procent!

Ci, którzy lubią komfortowe +24 w zimie, albo będą musieli wyłuskać z portfela dodatkowe setki złotych, albo obniżyć temperaturę w domu i przeprosić się z getrami, ciepłymi skarpetkami i grubymi swetrami. Wszystko wokół drożeje, w górę idą też ceny energii cieplnej. Jeżeli mieszkamy w bloku, to zazwyczaj rachunkami, za CO interesujemy się tylko wtedy, gdy przyjdzie roczne rozliczenie. Rwiemy włosy z głowy, zastanawiamy się, którędy ucieka nam ciepło i jakim cudem zużywamy tak ogromne ilości energii? Drogo już było w 2020 roku, kiedy to 1GJ energii cieplnej kosztował 49 złotych, w  2021 było to już 60 zł za 1GJ, a ceny z bieżącego roku wręcz szokują.

Ceny, a raczej propozycje cen za ogrzewanie, które gorzowska elektrociepłownia rozesłała do wszystkich grupowych odbiorców ciepła, czyli wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych, aby ci zapoznali się z nowymi stawkami. Przez przypadek informacja ta pojawiła się na jednej z grup na Facebooku. Ulotka zatytułowana jest: Prognoza nowej taryfy dla Gorzowa Wielkopolskiego.

Czytamy w niej (w ogromnym skrócie), że miejscowa elektrociepłownia, 22 kwietnia 2022 roku  otrzymała wezwanie prezesa Urzędu Regulacji Energetyki do aktualizowania cen. Te, przedstawione na rozesłanej ulotce mogą przywrócić wielu o zawrót głowy. Dlaczego? Aktualna cena ciepła z tarczą antyinflacyjną (która obowiązuje do 31 lipca 2022) to 84,69 zł za GJ. Proponowana cena - wciąż z tarczą antyinflacyjną to 129,90 zł za GJ i jest to wzrost ceny o 53,4%! 

Jeszcze gorzej jest, kiedy „zdejmiemy” tarczę antyinflacyjną, czyli VAT powróci z 5 na 23%. Stanie się tak z dniem 1 sierpnia 2022. Wówczas za 1 GJ energii cieplnej zapłacimy ponad 152 złote! 

Jak to ma się do naszych rachunków? Na cenę ogrzewania naszych mieszkań składają się dwa czynniki: opłata zmienna - zależna od bieżącego zużycia oraz opłata stała, która jest opłatą za przesył etc. W roku 2021 - średniej w średniej wielkości mieszkaniu w nowym budownictwie (z 2018 roku) rodzina mająca dobrze ocieplony budynek, szczelne okna i elektroniczne sterowanie grzejnikami zużyła około 17 GJ ciepła. Dało to opłatę zmienną (czyli za samo zużycie) na poziomie około 1000 złotych plus 600 złotych opłaty stałej - przy stawce 60,80 zł za 1 GJ. Co się stanie po 1 sierpnia? Koszt samego zużycia ciepła wzrośnie z 1000 złotych do 2586 złotych! To ponad 1500 złotych więcej, a do tego jeszcze będziemy musieli doliczyć procentowo - równie wysoką opłatę stałą, która według naszych średnich wyliczeń wynosi około 42% opłaty za zużycie. Szybko licząc - rachunek wzrośnie z 1600 złotych w 2021 do 3620 złotych w 2022…

Jeżeli nasze wyliczenia, oparte na ulotce przesłanej przez gorzowskiego dostawcę ciepła się sprawdzą, to kolejną zimę - jeżeli nie będziemy w stanie płacić wysokich rachunków - spędzimy w grubych skarpetkach i pod kocem lub kołdrą. Tak naprawdę skutki podwyżki zobaczymy na naszych rozliczeniach dopiero na początku 2023 roku, kiedy to zarządcy nieruchomości przyślą nam rozliczenie. 

Z dziennikarskiego obowiązku musimy dodać, że wszystkie powyższe wyliczenia, to symulacje, które zostały wyliczone na podstawie propozycji cenowej, a nie zatwierdzonej taryfy. Jak poinformowała nas gorzowska elektrociepłownia, w URE trwają analizy i ostateczne taryfy mielismy poznać do końca tego tygodnia. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości