Wiadomości

Helmuty będą jeździć na Piaski. Miasto: To tymczasowe

16 maja 2022, 13:28
fot. archiwum
Po prawie pięciu latach przerwy na osiedle Piaski w końcu wrócą tramwaje. Termin uruchomienia linii nr 2 i 3 został przełożony i aktualnie mówi się o sierpniu. Jak się okazuje, na początek na Piaski będą kursowały „Helmuty”. Jednak miasto tłumaczy, że to tymczasowe rozwiązanie, dopóki do Gorzowa nie przyjedzie 6 nowych tramwajów od Pesy.

W ubiegłym tygodniu portal gorzowianin.com informował o tym, że później, niż zakładano zakończą się prace przy przebudowie ul. Chrobrego i Mieszka I. Zamiast w maju, inwestycja zakończy się w lipcu 2022 roku. Wszystko przez dodatkowy etap na skrzyżowaniu ul. Mieszka I i Kazimierza Wielkiego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Prace na Mieszka I potrwają dłużej. Kiedy wrócą tramwaje na os. Piaski?”.

Przesunięcie terminu z maja na koniec lipca 2022 roku oznacza również poślizg w uruchomieniu linii tramwajowej na os. Piaski. Warto przypomnieć, że tramwaje na os. Piaski nie jeżdżą od października 2017 roku. Zatem kiedy możemy spodziewać się uruchomienia linii tramwajowej nr 2 i 3?

- W drugiej połowie lipca powinny zakończyć się prace na skrzyżowaniu ul. Mieszka I, Roosevelta i Kazimierza Wielkiego. Na dodatkowy zakres zdecydowano się dla polepszeniem warunków technicznych torowiska i usprawnienie funkcjonowania skrzyżowania. Po zakończeniu inwestycji i dokonaniu odbioru, a następnie po uzyskaniu decyzji na użytkowanie dla całości inwestycji możliwe będzie uruchomienie linii tramwajowej. Przewidywany termin powrotu tramwaju na osiedle Piaski to sierpień 2022 roku – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Jakie tramwaje będą obsługiwały os. Piaski? Będą to odnowione Helmuty, które w zajezdni MZK przeszły lifting. Jednak miasto tłumaczy, że będzie to tymczasowe rozwiązanie. - Tramwaje zaplanowane do obsługi trasy tramwajowej na Piaski, czyli linii nr 2 i 3 to PESA Twist 2015 N. Miasto, dzięki rządowemu dofinansowaniu, zamówiło 6 nowych tramwajów. Natomiast do czasu ich dostarczenia do obsługi linii nr 2, będą wykorzystywane wyremontowane pojazdy Duewag 6EGTW/6ZGTW tzw. „Helmuty”. Pojazdy te są traktowane jako tramwaje rezerwowe i w koniecznych sytuacjach, mogą się też pojawiać na innych liniach – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Tym samym dopóki, nie zostaną dostarczone nowe tramwaje, linia nr 2 Piaski-Wieprzyce będzie obsługiwana przez odnowione Helmuty - z uwagi na pozostawione pętle tramwajowe. Natomiast linia nr 3 Piaski-Dowgielewiczowej (docelowo Fieldorfa-Nila) przez tramwaje Twist od Pesy.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości