Wiadomości

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie samochodu OC i AC?

16 maja 2022, 11:06, red
Wybór odpowiedniego ubezpieczenia OC wcale nie jest taki trudny. W każdym towarzystwie oferowany jest taki sam zakres ochrony. Ustawa nie reguluje ceny polisy, dlatego ubezpieczyciele ustalają ją samodzielnie. Każdy właściciel pojazdu, który otrzyma nieatrakcyjną propozycję, może samodzielnie poszukać korzystniejszego rozwiązania poprzez porównanie różnych firm albo skorzystanie z usług agenta ubezpieczeniowego, który szybko i dokładnie doradzi.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie samochodu?

Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych, więc kierowcy mogą znaleźć dla siebie najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne. Niestety wiele osób nie ma czasu na to, aby samodzielnie przeglądać dostępne oferty i decyduje się na pomoc doświadczonego agenta, który przeanalizuje aktualne oferty na rynku i podpowie w wyborze najkorzystniejszej.

Decydując się na ubezpieczenie OC, należy sprawdzić:

  1. Renomę towarzystwa ubezpieczeniowego - każda dobra firma ubezpieczeniowa będzie dbała o swoją renomę i budowanie pozytywnych relacji z klientami. Pierwszym czynnikiem wskazującym na to, czy konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje dobre polisy, jest opinia korzystających osób, czyli klientów. Kierowcy dzielą się zarówno pozytywną rekomendacją, jak i zostawiają po sobie negatywne informacje, aby nowi konsumenci dokładnie wiedzieli, z kim decydują się na współpracę. Warto wziąć pod uwagę również polisy polecane przez naszych znajomych czy kogoś z rodziny.
  2. Polecony agent ubezpieczeniowy - w rodzinie lub wśród znajomych można poszukać osoby, która pracuje jako agent w ubezpieczeniach, dzięki czemu szybko dobierzemy dobrą ofertę. Ponadto u poleconego specjalisty można będzie uzyskać dodatkowe usługi, takie jak zgłoszenie szkody czy pomoc w napisaniu odwołania do TU, których nie otrzymamy nigdzie indziej.
  3. Szybkość działania ubezpieczalni - nikt nie lubi spędzać nawet kilku minut na połączeniach z konsultantem ubezpieczeniowym. Każdy klient pragnie tego, aby sprawy były załatwione jak najszybciej. Już podczas pierwszej likwidacji szkody, gdy dostajemy dokumenty i wyjaśnienia albo piszemy odwołania, możemy dowiedzieć się, czy dane towarzystwo załatwia to bezproblemowo, czy co chwilę pojawiają się jakieś trudności. To również może być bardzo ważny czynnik decydujący o podpisaniu umowy na ubezpieczenie samochodu.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne. Taka polisa chroni samochód od różnego rodzaju uszkodzeń, spowodowanych zarówno przez właściciela, jak i tych wynikających ze zdarzeń przypadkowych, w tym również kradzieży.

Warto dokładnie sprawdzić co zawiera polisa AC, ponieważ przy jakiejkolwiek szkodzie bardzo duże znaczenie przy wypłacie odszkodowania będą miały zapisane tam klauzule. Dobrze jest więc upewnić się, czy została zniesiona amortyzacja części, czy suma ubezpieczenia jest stała albo czy wprowadzono udziały własne przy szkodzie. Im większy zakres ma ubezpieczenie AC, tym lepszą mamy ochronę oraz wyższe odszkodowanie.

Czy warto kupić ubezpieczenie samochodu w pakiecie?

Bardzo często towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje dodatkowe zniżki, gdy klient decyduje się na zakup całego pakietu zamiast jednego produktu. Wybierając więc podstawowe ubezpieczenie samochodu wraz z ubezpieczeniem OC, warto dodatkowo zdecydować się na Assistance oraz NNW.

Podsumowując, ubezpieczenie OC można wybrać jak najtańsze. Natomiast w przypadku ubezpieczenia AC bardzo ważnym kryterium jest jego zakres. Jeśli chcemy posiadać kompleksowe ubezpieczenie, to warto zdecydować się na Assistance i NNW.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości