Wiadomości

Oszustwo na Vinted. Mieszkańcy Gorzowa stracili pieniądze

10 maja 2022, 11:38
Policjanci z Gorzowa przyjęli w ostatnich dniach kilka zgłoszeń o oszustwach „na Vinted”. Oszuści rzekomo zainteresowani kupnem odzieży zgłaszali się do mieszkańców Gorzowa i wysyłali instrukcje w jaki sposób odebrać zapłatę za przelew. W rzeczywistości przestępcy otrzymali dostęp do kont bankowych. Zamiast otrzymać zapłatę za wystawione rzeczy, z kont gorzowian znikały pieniądze.

W ostatnich miesiącach najpopularniejszym oszustwem w sieci było oszustwo metodą "na olx". O co chodzi? Na portalu olx są wystawiane drobne przedmioty na sprzedaż. Cena ich zakupu to od kilku do kilkuset złotych. Kontakt ze sprzedającymi nawiązują chętni do zakupu i aby szybko zakończyć transakcję, proponują płatności udostępniane rzekomo przez portal ogłoszeniowy i wysyłają wiadomości do sprzedających na WhatsAppie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Gorzowianka chciała sprzedać buty. Padła ofiarą oszustwa „na olx” i straciła 50 tys. zł".

Jednak to niejedyny sposób na wyłudzenie pieniędzy. W ostatnich tygodniach dochodzi również do oszustw na popularnym serwisie sprzedażowym Vinted. Niestety ofiarami oszustów byli również mieszkańcy Gorzowa, którzy  chcieli sprzedać odzież, a ostatecznie stracili pieniądze z konta. To są właśnie Oszustwa na Vinted

- Po wystawieniu ogłoszenia w serwisie skontaktował się z nimi rzekomy kupujący. Twierdził, że na e-maila sprzedającego wyśle link, w który należy kliknąć, by odebrać pieniądze za ubrania. Strony były podobne do tych bankowych. Sprzedający podali informacje, które były wymagane. Niestety trafiły one od razu do oszustów, którzy w ciągu kilku chwil zdążyli wykonać przelewy. W ten sposób w ciągu ostatnich dni kilku mieszkańców Gorzowa straciło od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych – opowiada Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Dlatego też gorzowscy policjanci po raz kolejny przypominają, aby zachować rozsądek, kiedy przychodzą do nas wiadomości z odnośnikiem do płatności. Zdarza się, że spreparowane strony internetowe mają podobny adres, różniący się jedynie jakimś szczegółem - może być to inna litera czy znak interpunkcyjny. Dlatego przed podaniem informacji o swoich kartach płatniczych, kontach czy danych osobowych należy upewnić się, że robimy to w bezpiecznym miejscu.

- Zachęcamy do zapoznania się ze sposobem działania poszczególnych portali. Podczas rozmowy z policjantami, niektórzy pokrzywdzeni przyznają, że nie zdawali sobie sprawy z zasad funkcjonowania płatności i myśleli że mają one wyglądać tak, jak przedstawiają to oszuści. Niestety kliknięcie w link i podanie danych niezbędnych do logowania się w banku daje przestępcom dostęp do naszych finansów. Zachowajmy szczególną ostrożność, by nie stać się ofiarą oszustów – podkreśla Jaroszewicz.

Skuteczna agencja SEO która pomoże twojej firmie być widocznym w internecie

 


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości