• Dziś 10°/1°
  • Jutro 10°/3°
  • Pojutrze /4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Skąd brać wiedzę o UX?

28 kwietnia 2022, 15:55
User Experience, czyli projektowanie zorientowane na użytkownika, to termin, który obecnie pojawia się naprawdę często. Stosuje się go głównie w odniesieniu do stron i aplikacji internetowych, ale nie oznacza to, że nie ma zastosowania również w innych branżach. Coraz częściej mówi się, że UX to przyszłość, duże możliwości zawodowe i naprawdę niemałe zarobki. Aby jednak zdobyć uznanie, trzeba mieć niemałą wiedzę i umiejętności z zakresu User Experience. Pojawia się więc pytanie, gdzie tego szukać. Blog UX to jedno z rozwiązań zasługujących na uwagę.

Założenia UX – jakie są te najważniejsze?

Zastanawiając się skąd czerpać wiedzę UX, warto zacząć od tego, jaka powinna być dobra strona/aplikacja internetowa, która spełnia założenia User Experience. Zgodnie ze wskazówkami specjalistów liczy się przede wszystkim:

  • użyteczność;
  • praktyczność;
  • funkcjonalność.

Osoby odpowiedzialne za projektowanie strony/aplikacji powinni skupić się na tym, aby była ona przejrzysta. Ważne jest, aby użytkownik bez większych problemów znalazł te elementy, które są mu potrzebne. Im bardziej skomplikowana nawigacja, tym mniej użyteczna strona. Nie można lekceważąco podchodzić do kwestii doboru wielkości i rodzaju czcionki, kolorów. Ważne jest, aby zrezygnować z tych okienek, które mogą zmniejszyć funkcjonalność witryny/aplikacji i utrudnić korzystanie. Przykładem są wyskakujące okienka, które wyjątkowo irytująco działają na użytkowników.

Blog UX – czy to dobre miejsce do czerpania wiedzy na temat User Experience?

W przestrzeni internetowej można znaleźć wiele blogów poświęconych różnej tematyce. Wśród nich nie brakuje również tych o User Experience. Okazuje się, że dobry, rzetelnie prowadzony blog UX to świetne źródło wiedzy zarówno dla początkujących, którzy nie wiedzą dużo na temat projektowania zorientowanego na użytkownika, jak i dla naprawdę zaawansowanych, którzy chcą poszerzyć posiadane umiejętności. Ogromnym atutem blogów jest to, że korzystanie z nich jest w pełni darmowe. Pozwala to na darmowe poszerzanie posiadanych na temat User Experience wiedzy.

Jak wybrać dobry blog UX?

Nie wszystkie blogi stoją na tak samo wysokim poziomie. Wśród nich znajdują się zarówno te zasługujące na uwagę, jak i takie, które lepiej omijać. Aby mieć pewność, że korzysta się z rzetelnego bloga dostarczającego wartościowych informacji, warto zawsze sprawdzić biogram jego autora. Jeśli mówi on otwarcie o swoim doświadczeniu, wskazuje zrealizowane projekty, możemy być pewni, że dobrze trafiliśmy. Zawsze warto także przyjrzeć się temu, jak wygląda blog. Jeśli jest chaotyczny, mało przejrzysty, a znalezienie kolejnych artykułów nastręcza duży problem, lepiej poszukać innego.

Czy blog UX to jedyny sposób na zdobycie wiedzy na temat User Experience?

Szukając źródła wiedzy o User Experience, warto pamiętać, że blog UX to niejedyne, na co można postawić. Doskonałym sposobem na to, aby dokształcić się w tym zakresie, są profesjonalnie organizowane szkolenia, których obecnie na rynku nie brakuje. Co ważne, wiele z nich odbywa się online, co sprawia, że nie wymagają one przemieszczania się. Warto również brać udział w różnego rodzaju webinarach, konferencjach i targach branżowych.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości