Wiadomości

Trzy pomniki przyrody zostaną usunięte. Pokonał je silny wiatr

29 marca 2022, 15:02
fot. Damian Pyta
Podczas środowej Sesji Rady Miasta Gorzowa, radni podejmą uchwałę w sprawie zniesienia form ochrony przyrody w przypadku trzech drzew, które rosły nad rzeką Kłodawą, ale zostały połamane lub wyrwane z korzeniami przez silny wiatr.

Do silnych wichur o mocy orkanu dochodziło zarówno w styczniu, jak i w lutym na terenie miasta Gorzowa. Wichura złamała wiele drzew lub wyrwała je z korzeniami. Niestety silny wiatr pokonał również trzy pomniki przyrody, które rosły nad rzeką Kłodawką. Połamane lub wyrwane z korzeniami drzewa leżą do tej pory i nie zostały uprzątnięte. - Wichura była w lutm, a powalone drzewo nadal leży na ścieżce nad Kłodawką na wysokości placu zabaw. Nie ma jak przejść i trzeba chodzić naokoło – podkreśla czytelniczka Grażyna. 

Jak się okazuje, wszystko przez to, że radni musią najpierw podjąć decyzję o zniesieniu form ochrony przyrody, tak aby drzewa można było usunąć. Uchwała w sprawie „zniesienia form ochrony przyrody- dotycząca trzech drzew, które stanowiły pomniki przyrody, ale na skutek ostatnich orkanów zostały zniszczone” zostanie poddana pod głosowanie podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 30 marca. 

Chodzi o następujące drzewa:

- olsza czarna o obw. 300 cm usytuowane w szpalerze drzew przy ul. Dąbrowskiego w Gorzowie Wielkopolskim, które w wyniku silnych wiatrów wiejących 17 lutego uległo przewróceniu. Drzewo powinno zostać w całości uprzątnięte, ponieważ przewracając się uszkodziło elementy placu zabaw znajdującego się po drugiej stronie rzeki. Jego pozostawienie nie jest możliwe z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa. 

- olsza czarna o obw. 279 cm usytuowane w szpalerze drzew rosnących w korycie rzeki Kłodawki w wyniku silnych wiatrów wiejących w nocy z 30 na 31 stycznia uległo przewróceniu. Drzewo powinno zostać w całości uprzątnięte. Podczas wichury, upadając uszkodziło budynek hotelu. Pozostałości drzewa nie stanowią habitatu przyrodniczego dla innych organizmów objętych ochroną gatunkową, zarówno grzybów i porostów, jak również owadów z grupy saproksylofagów.

- olsza czarna o obw. 276 cm usytuowane w szpalerze drzew rosnących w korycie rzeki Kłodawki. Drzewo powinno zostać usunięte, jego stan zdrowotny jest bardzo zły, zagraża bezpieczeństwu. Jego wierzchołek został złamany, widoczne jest stopniowe zamieranie korony w części wierzchołkowej drzewa. Jego system korzeniowy jest podmyty, statyka drzewa może być zachwiana, zwiększa się jego pochylenie w kierunku wjazdu na teren hotelu. Istnieje realne zagrożenie, że w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych przewróci się powodując znaczne uszkodzenia budynku hotelu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości