• Dziś 14°/5°
  • Jutro 11°/2°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 18 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Trzy pomniki przyrody zostaną usunięte. Pokonał je silny wiatr

29 marca 2022, 15:02
fot. Damian Pyta
Podczas środowej Sesji Rady Miasta Gorzowa, radni podejmą uchwałę w sprawie zniesienia form ochrony przyrody w przypadku trzech drzew, które rosły nad rzeką Kłodawą, ale zostały połamane lub wyrwane z korzeniami przez silny wiatr.

Do silnych wichur o mocy orkanu dochodziło zarówno w styczniu, jak i w lutym na terenie miasta Gorzowa. Wichura złamała wiele drzew lub wyrwała je z korzeniami. Niestety silny wiatr pokonał również trzy pomniki przyrody, które rosły nad rzeką Kłodawką. Połamane lub wyrwane z korzeniami drzewa leżą do tej pory i nie zostały uprzątnięte. - Wichura była w lutm, a powalone drzewo nadal leży na ścieżce nad Kłodawką na wysokości placu zabaw. Nie ma jak przejść i trzeba chodzić naokoło – podkreśla czytelniczka Grażyna. 

Jak się okazuje, wszystko przez to, że radni musią najpierw podjąć decyzję o zniesieniu form ochrony przyrody, tak aby drzewa można było usunąć. Uchwała w sprawie „zniesienia form ochrony przyrody- dotycząca trzech drzew, które stanowiły pomniki przyrody, ale na skutek ostatnich orkanów zostały zniszczone” zostanie poddana pod głosowanie podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 30 marca. 

Chodzi o następujące drzewa:

- olsza czarna o obw. 300 cm usytuowane w szpalerze drzew przy ul. Dąbrowskiego w Gorzowie Wielkopolskim, które w wyniku silnych wiatrów wiejących 17 lutego uległo przewróceniu. Drzewo powinno zostać w całości uprzątnięte, ponieważ przewracając się uszkodziło elementy placu zabaw znajdującego się po drugiej stronie rzeki. Jego pozostawienie nie jest możliwe z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa. 

- olsza czarna o obw. 279 cm usytuowane w szpalerze drzew rosnących w korycie rzeki Kłodawki w wyniku silnych wiatrów wiejących w nocy z 30 na 31 stycznia uległo przewróceniu. Drzewo powinno zostać w całości uprzątnięte. Podczas wichury, upadając uszkodziło budynek hotelu. Pozostałości drzewa nie stanowią habitatu przyrodniczego dla innych organizmów objętych ochroną gatunkową, zarówno grzybów i porostów, jak również owadów z grupy saproksylofagów.

- olsza czarna o obw. 276 cm usytuowane w szpalerze drzew rosnących w korycie rzeki Kłodawki. Drzewo powinno zostać usunięte, jego stan zdrowotny jest bardzo zły, zagraża bezpieczeństwu. Jego wierzchołek został złamany, widoczne jest stopniowe zamieranie korony w części wierzchołkowej drzewa. Jego system korzeniowy jest podmyty, statyka drzewa może być zachwiana, zwiększa się jego pochylenie w kierunku wjazdu na teren hotelu. Istnieje realne zagrożenie, że w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych przewróci się powodując znaczne uszkodzenia budynku hotelu.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości