• Dziś 16°/6°
  • Jutro 14°/5°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Nie będzie pętli autobusowej na os. Europejskim, ta na Słowiańskiej zostaje

28 marca 2022, 13:40
fot. Marcin Kluwak
Władze Gorzowa podjęły decyzję, że nie wybudują pętli autobusowej na os. Europejskim. Rozwiązanie z przystankiem początkowym i końcowym na Londyńskiej wystarczy. Dlatego też pętla na Słowiańskiej koło Leroy Merlin nie zostanie zlikwidowana.

Od 1 września na osiedle Europejskie wjadą na stałe autobusy komunikacji miejskiej. Osiedle będzie obsługiwała linia 101, która będzie miała swój przystanek początkowy i końcowy przy ul. Londyńskiej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Linia 101 wjedzie na osiedle Europejskie!". 

Natomiast, kiedy w lutym władze Gorzowa zapowiadały uruchomienie komunikacji miejskiej na os. Europejskim, zapowiadały, że zostanie tam wybudowana nowa pętla autobusowa. Z kolei dotychczasowa pętla przy markecie budowlanym Leroy Merlin zostałaby zlikwidowana.

Jak się okazało, miasto podjęło decyzję, że nie wybuduje nowej pętli na os. Europejskim, bo rozwiązanie z przystankiem początkowym i końcowym na Lodyńskiej wystarczy. Natomiast pętla na Słowiańckiej pozostanie. Co ciekawe, wpływ na jej pozostanie ma również osiedle Słowiańskie, które jest właśnie budowane na dawnych poligonach za Leroy Merlin. Więcej na temat budowanego osiedla przeczytasz w artykule „Nowoczesne osiedle Słowiańskie powstaje na byłych poligonach”.

- Podejmując rozważania o utworzeniu nowej pętli autobusowej na osiedlu Europejskim trzeba mieć na względzie szereg czynników mających wpływ na jej lokalizację. Jednym z ważniejszych czynników w tej sprawie jest rozpoczęta budowa nowego osiedla Słowiańskiego o dużym potencjale mieszkańców. Stąd też prowadzone obecnie analizy koncentrują się na wypracowaniu takiej koncepcji, która pozwoli na skomunikowanie w przyszłości os. Europejskiego i os. Słowiańskiego z pozostałymi częściami miasta. Po urochomieniu linii 101 na osiedlu Europejskim, na pętli przy Słowiańskiej pozostaną autobusy dwóch linii 103 i 104 – mówi Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

Obecnie, aby autobusy, aby wjechać na pętlę na Słowiańskiej, muszą skręcić z ronda Szczecińskiego w prawo w ul. Słowiańską, następnie zawrócić na rondzie Słowiańskim i znowu wjechać w ul. Słowiańską i dopiero z niej zjechać na parking przy Leroy Merlin i dalej na pętle. Wyjazd z niej jest możliwy przez ul. Litewską do ronda Słowiańskiego.

- Obecnie obrzeża osiedla Europejskiego obsługiwane są m.in. przez linie autobusowe 101, 103 i 104, które kończą i zaczynają swój bieg na pętli przy ul. Słowiańskiej. Istniejący układ komunikacyjny wymusza pokonywanie dodatkowych wozokilometrów w rejonie ronda Szczecińskiego i Słowiańskiego celem wjechania na pętlę. Należy podkreślić, że niekorzystny układ komunikacyjny został zarzucony przez poprzedniego właściciela. Aktualnie Miejski Zakład Komunikacji wystąpił do obecnego właściciela o możliwość odwrócenia kierunku ruchu na pętli, co znacznie skróciłoby ilość kilometrów wykonywanych codziennie na liniach korzystających z pętli – opowiada wiceprezydent Olek.

To oznaczałoby, że autobusy zjeżdżając z ronda Słowiańskiego mogłoby od razu wjechać w ul. Litewską i następnie dojechać do pętli. A wyjazd byłby możliwy od razu w ul. Słowiańską. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości