Wiadomości

Kiedy jest zmiana czasu na letni?

13 marca 2023, 09:25, red
W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. To oznacza, że będziemy spać o godzinę krócej. Powrót do czasu zimowego nastąpi pod koniec października 2023 roku.

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy zmieni się czas w 2023 roku?

Tradycyjnie zmiana czasu z zimowego na letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca. To oznacza, że już w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca czeka nas zmiana czasu. O godz. 2 w nocy zegarki zostaną przestawione na godz. 3 w nocy.

Oczywiście pojęcie "przestawiania zegarków" jest bardziej metaforyczne, ponieważ większość nowoczesnych sprzętów elektronicznych przestawia się automatycznie. Jednak klasyczne zegarki musimy wyregulować sami. Minusem zmiany czasu na letni jest krótszy o godzinę sen. Przestawienie zegarów o godzinę do przodu ma na celu wydłużenie dnia, dzięki czemu światło słoneczne będzie docierało do nas dłużej. A to jest zdecydowany plus.

Natomiast powrót do czasu zimowego w tym roku nastąpi w niedzielę 29 października 2023.

Koniec ze zmianą czasu? Czy doczekamy się zniesienia zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy?

Od kilku lat mówi się o zniesieniu zmiany czasu w całej Unii Europejskiej. W marcu 2019 roku Parlament Europejski w Strasburgu poparł projekt, który zakładał zniesienie zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej. Początkowo Komisja Europejska proponowała, aby we wszystkich państwach należących do UE obowiązywał czas letni, a ostatnia zmiana nastąpiłaby w 2021 roku. Jednak stanowisko Parlamentu Europejskiego stało się przedmiotem negocjacji z ministrami UE. Kilka unijnych stolic, w tym Warszawa nie zgodziły się z proponowanymi przez Parlament Europejski zmianami i projekt wrócił do prac na poziomie grup roboczych.

Od marca 2020 roku, kiedy w Europie wybuchła pandemia koronawirusa wstrzymano prace nad zniesieniem zmiany czasu i do tej pory ich nie wznowiono. Dlatego też na ten moment nie wiadomo czy i kiedy pożegnamy się ze zmianą czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości