Wiadomości

Miasto chce kupić budynek banku za 1 mln zł i stworzyć tam sklep socjalny

23 lutego 2022, 11:09
fot. Damian Pyta
Władze Gorzowa chcą wziąć kredyt na ponad 1 mln zł, aby kupić 50% udziałów jeżeli chodzi o budynek po dawnym banku Pekao S.A. przy ul. Jagiellończyka. Miasto chce w ten sposób decydować o tym, jakie budynek będzie miał przeznaczenie. Jak się okazuje, ma tam powstać sklep socjalny. Temu pomysłowi sprzeciwiają się radna Marta Bejnar-Bejnarowicz oraz radny Piotr Wilczewski.

Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środowe popołudnie 23 lutego, gorzowscy radni mają zająć się uchwałą w sprawie "zaciągnięcia zobowiązania na lata 2023-2024 z tytułu zapłaty rat za nabycie nieruchomości". O co chodzi? Jak czytamy w projekcie uchwały "wyraża się zgodę na zaciągnięcie kredytu w wysokości 1 mln 50 tys. zł na lata 2023-2024 z tytułu zapłaty rat za nabycie na rzecz miasta Gorzowa od Banku Pekao S.A.  50% udziałów części w zabudowanej budynkiem administracyjno-biurowym i budynkami garażowymi nieruchomości położonej w Gorzowie przy ul. Jagiellończyka 13". W 2023 roku miasto zaciągnie 550 tys. zł kredytu, a w 2024 roku 500 tys. zł. Pokrycie zobowiązań ma nastąpić z dochodów własnych miasta.

- Zabezpieczenie środków w wysokości 1 mln 50 tys. zł umożliwi realizację przedsięwzięcia obejmującego zapłatę dwóch rat z tytułu nabycia na rzecz miasta Gorzowa od Banku Pekao S.A. 50% udziałów. Miasto jest obecnie właścicielem 36% udziałów części nieruchomości i nabycie 50% udziałów pozwoli na efektywne i racjonalne jej zagospodarowanie - tłumaczy w uzasadnieniu Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Jak przekazała radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu Kocham Gorzów oraz radny Piotr Wilczewski z Koalicji Obywatelskiej, w budynku dawnego banku, miasto chciałoby utworzyć sklep socjalny, a resztę pomieszczeń wynająć. 

- Miasto chce zgody radnych na zakup 50% udziałów od banku, żeby mieć większość i decydować co z tym budynkiem zrobić. Zakup niemal w promocji, za bagatela 1 mln zł. A zrobić chcą... sklep socjalny. Resztę chyba wynająć. Biznesplan mają pokazać na sesji, bo na komisji nie mieli. Ja uważam, że jak mamy 1 mln zł, to zróbmy z niego coś potrzebnego. Na przykład kupmy 10 pomp ciepła do 10 szkół, żeby nie płacić za gaz. Nawet jedną pompę ciepła wolę niż pół banku. Nie przypominam sobie, żeby ktoś z mieszkańców postulował o zakup banku – ironizuje Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu Kocham Gorzów.

- Temat zakupu udziału nie był w ogóle konsultowany z naszym klubem. Problem jest taki, że nikt z Urzędu Miasta Gorzowa, pomimo naszych próśb nie był w stanie powiedzieć jakie byłyby realne koszty funkcjonowania tego budynku, ile pieniędzy trzeba by było wydać na remont. W poniedziałek ranna Anna Kozak pytała się o to na komisji finansów, natomiast ja pytałem się o to na komisji gospodarki. Jednak nikt nie był w stanie nam odpowiedzieć na nasze pytania. Dopiero dzisiaj na sesji mamy poznać odpowiedzi – mówi Piotr Wilczewski, radny Koalicji Obywatelskiej.

Zarówno radna Bejnar-Bejnarowicz oraz radny Piotr Wilczewski sprzeciwiają się pomysłowi miasta i zapowiadają, że podczas sesji zagłosują na „nie”. - Prezydent mówi, że stworzymy tam sklep socjalny. Trochę się nam to kłóci, bo sklep socjalny za 1 mln zł to zdecydowanie za dużo. A mamy mnóstwo pustych lokali w centrum miasta, gdzie spokojnie taki sklep mógłby powstać z niezbędną infrastrukturą i łatwiejszym dostępem. Zobaczymy co dzisiaj prezydent powie na ten temat. Jestem przeciwko, ponieważ uważam że nie jest to dobry pomysł. Budynek Przemysłówki pokazał nam, że kupowanie ruin w promocyjnej cenie nic dobrego nie przynosi nam na następne lata – komentuje radny Wilczewski.

Jeżeli większość radnych nie będzie „za”, wówczas miasto nie będzie mogło zaciągnąć kredytu na zakup udziałów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Fotoreportaż


1/4 Budynek dawnego banku Banku Pekao przy Jagiellończyka

1/4 Budynek dawnego banku  Banku Pekao przy Jagiellończyka

2/4 Budynek dawnego banku Banku Pekao przy Jagiellończyka

2/4 Budynek dawnego banku  Banku Pekao przy Jagiellończyka

3/4 Budynek dawnego banku Banku Pekao przy Jagiellończyka

3/4 Budynek dawnego banku  Banku Pekao przy Jagiellończyka

4/4 Budynek dawnego banku Banku Pekao przy Jagiellończyka

4/4 Budynek dawnego banku  Banku Pekao przy Jagiellończyka

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości