Wiadomości

Kupujesz laptopa? Więc warto abyś zwrócił uwagę przy zakupie na te parametry!

23 lutego 2022, 10:25
Określ do jakich zastosowań będzie Ci potrzebny laptop. Jeszcze przed zakupem i wyprawą do sklepu warto zastanowić się do czego najczęściej będzie służył Tobie komputer. Jeżeli rozważasz zakup nowego komputera, a częściej będziesz z nim podróżować lub go przenosić z domu do biura lub do szkoły, to bardzo ważnym wręcz kluczowym aspektem będzie waga, rozmiar i czas pracy na jednym ładowaniu oraz wytrzymałość na wstrząsy i uderzenia.

Duży ekran w laptopie to ogromne udogodnienie, ale za to czas pracy baterii znacznie się skróci, jednakże jeśli pracujemy w domu nie ma tak wielkiego znaczenia bo gniazdko jest tuż obok. Laptopy również mogą świetnie sprawdzić się w grach, można na nich projektować lub montować. Wówczas zalecał bym rozejrzeć się za jednostką z większą mocą obliczeniową.

Dostosuj podzespoły do Twoich wymagań

Po określeniu ściślej przeznaczenia ewentualnego laptopa, należało by dopasować jego możliwości do naszych oczekiwań. Nieoceniona będzie tu podstawowa wiedza o poszczególnych elementach budowy naszego laptopa, które wpływają na wydajność i efektywność naszego sprzętu.

Procesor - to układ ”nerwowy” całego komputera. Odpowiada on za większość procesów obliczeniowych które przekładają się na pracę naszego laptopa. Do zastosowań podstawowych polecał bym jednostki czterordzeniowe. Jeśli zależy Ci jednakże na wysokiej efektywności w grach oraz projektowaniu, to powinniśmy celować w procesory przynajmniej ośmiordzeniowe. Oprócz liczby rdzeni warto zwrócić uwagę na podstawową częstotliwość taktowania procesora. Im ona wyższa, tym lepiej. Gamingowe laptopy powinny posiadać procesor o taktowaniu w przedziale 2.6 – 5.2 GHz.

Karta graficzna - rozróżniamy jej dwa rodzaje: dedykowana i zintegrowana. Ta druga jest częścią wspólną procesora jej moc wystarcza zazwyczaj do przeglądania Internetu, pisania, oglądania filmów, nauki zdalnej, można na niej uruchomić mało skomplikowane gry w niskiej szczegółowości w najnowsze tytuły na tej karcie nie zagramy. Jeśli jednak zależy Tobie na dużej wydajności, to powinieneś się skupić nad laptopami z dedykowaną kartą graficzną. W dzisiejszych czasach do w miarę komfortowej rozrywki potrzebujemy laptopa wyposażonego w kartę graficzną minimum, NVIDIA GeForce GTX 1660 lub jej odpowiednika z stajni AMD RX580. Warto zwrócić uwagę na TDP naszej karty graficznej określa maksymalną ilość energii, jaką jest w stanie pobrać procesor karty graficznej (GPU) podczas jej maksymalnego obciążenia, a tym samym jej wydajność w grach i programach graficznych.

Pamięć RAM - odpowiada za szybkość transferu informacji miedzy procesorem CPU, dyskiem twardym, a karta graficzną i odpowiada za szybkość pracy naszego komputera, a co za tym idzie szybkością przetwarzania wprowadzonych informacji i szybkością rozgrywki w grach. Obecnie wszystkie laptopy wyposażone są w kości typu DDR4. Jeśli zastanawiasz się ile pamięci RAM potrzebujesz? Do przeglądania Internetu oraz oglądania filmów i podstawowego użytkowania 8GB (w dwóch kościach czyli dual channel podnosi to wydajność o 15 %), zaś w trakcie rozgrywki w nowe gry lub zaawansowanych programach minimalna ilość pamięci to 16GB choć zalecał bym 32 GB oczywiście dual channel.

Dysk twardy - jego rolą jest magazynowanie naszych danych. Dziś wyrównamy upraszczając trzy rodzaje dysków twardych: HDD o dużej pojemności lecz stosunkowo wolne, budżetowe egzemplarze mają prędkość do 50 MB/s lepsze do 120MB/s ,dyski półprzewodnikowe SSD o prędkościach około 520 MB/s oraz dyski Pcie Mvne gen 3 o prędkościach 3000MB/s i więcej. Dyski HDD jednak w dzisiejszych czasach nadają się bardziej jako magazyny danych, gdyż są one dużo wolniejsze od SSD czy Mvne i jeśli zależy Ci na szybkości pracy Twojego laptopa ( i podczas np. jego startu nie chcesz zdążyć wypić kawy) to powinieneś skupić się przy zakupie na laptopach z dyskami SSD lub Mvne.

Jeśli chodzi o pojemność do podstawowych zastosowań wystarcza nam pojemność około 250 GB natomiast do grania lub zastosowań bardziej awansowych już powinniśmy rozważyć jednostki wyposażone w minimum 512 GB lub nawet i 1 TB powierzchni magazynującej.

Co jeszcze powinien mieć Twój laptop

Twój laptop powinien być wyposażony w porty USB 3, Display Port lub HDMI oraz gniazdo sieciowe czy kamerę i mikrofon. W przypadku portów USB 3, minimum jest posiadanie przynajmniej dwóch portów w standardzie 3.0 i przynajmniej jedno wejście USB C z obsługą Thunderbolt 3.Porty Display Port lub HDMI są obligatoryjne przy podłączeniu do laptopa pod drugi zewnętrzny monitor, rzutnik bądź telewizor. Przydatnym gadżetem jest również podświetlana klawiatura i tu rozróżniamy klawiatury z podświetleniem zwykłym oraz adresowalnym ( czyli takim w którym każdemu klawiszowi możemy przypisać inny kolor).

Będąc przy temacie kolorów warto zwrócić uwagę na ekran, bo to on odpowiada za odwzorowanie kolorów oraz ruchu tego co wyświetlane jest na ekranie. W przypadku wyboru matrycy warto zwrócić uwagę na czas odświeżania matrycy, maksymalną rozdzielczość a przede wszystkim na jego wielkość. Złotym środkiem jest laptop 15-calowy jednakże w grach i do zastosowań bardziej zawansowanych wygodniejsza jest matryca 17 calowa. Dla bardziej mobilnych użytkowników świetnym rozwiązaniem są matryce 14 calowe albo i 13.3 cala (zmieszczą się nawet do damskiej torby). W tej chwili zalecali byśmy matrycę Full HD zadowoli ona każdego użytkownika. Bardziej zawansowane modele dysponują standardem WQHD bądź 4K.

Ostatnim aspektem na jaki warto zwrócić uwagę to z czego tak naprawdę jest zbudowany nasz sprzęt, a mianowicie , czy jest zbudowany z plastiku czy z metalu lub kompozytów, jak jest spasowany oraz czy przy dotknięciu nie wydaje się że materiały są niskiej jakości. Ma to ogromny wpływ na jego odporność na uderzenia pęknięcia, tym samym na jego długowieczność. Warto przyjrzeć się zawiasom matrycy, bardzo często ulegają usterkom, wiec przyjrzyjmy się jak są umiejscowione i z czego są zrobione nie zawahajmy się zapytać sprzedawcy czy zaprzyjaźnionego serwisu o opinie. Sprawdźmy jak wygląda odprowadzenie ciepła z laptopa gdzie jest umiejscowiony wlot i wylot zimnego i ciepłego powietrza, ma to ogromne znaczenie gdyż przegrzanie nadmierne laptopa prowadzi nader często do awarii wcześniej wspomnianych podzespołów. Zwróćmy uwagę na gwarancje oraz terminy przewidziane przez producenta na tak zwane serwisy okresowe (zazwyczaj roczne lub dwuletnie) na które składa się oczyszczenie układu chłodzenia, regulacja wspomnianych zawiasów oraz ich luzów, wymianę pasty termoprzewodzącej, bądź ciekłego metalu na procesorze oraz karcie graficznej, a także termopadów z podzespołów. Oczyszczenie klawiatury portów USB czy HDMI oraz całego laptopa z kurzu.

Podsumowując przeznaczenie laptopa wprost odbija się na jego cenie, więc bardzo ważne jest sprecyzowanie Twoich potrzeb na etapie poszukiwań. Granie w najnowsze tytuły gier na laptopie przewidzianym do pracy biurowej może doprowadzić do jego szybkiego zniszczenia, a Ciebie do szewskiej pasji, gdyż nie da się komfortowo na nim grać. Z punktów widzenia ekonomicznego mało opłacalne jest również wydawanie kilku tysięcy złotych na gamingowy sprzęt, na którym będziemy jedynie oglądać ulubione filmy i przeglądać internet.

Podpowiada

ITR SERWIS Mickiewicza 27/7, 66-400  Gorzów Wielkopolski,telefon: 607 735 108, e-mail: biuro@itr-serwis.pl, https://www.itr-serwis.pl

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości