Wiadomości

Mieszkanka Gorzowa rusza z akcją „Kupa Wstydu”

16 lutego 2022, 18:08
Na osiedlu Europejskim w Gorzowie rusza akcja "Kupa Wstydu", która ma pokazać właścicieli psów, który nie sprzątają po swoich czworonogach. Zdjęcia takich osób trafią do galerii brudasów - wszystko po to, aby było im wstyd, kiedy rozpoznają się na fotografii i następnym razem posprzątały kupy swoich psów.

Z akcją „Kupa Wstydu” w 2015 roku wystartowało miasto Wrocław. Polegała ona publikacji zdjęć osób, które nie sprzątały po swoich psach w specjalnej galerii brudasów. Zgodnie z prawem nie był publikowany wizerunek tych osób – ich twarz była zablurowana. Jednak organizatorzy akcji mieli nadzieję, że te osoby same rozpoznają się i następnym razem posprzątają kupy swoich psów. Początkowo akcja budziła wiele kontrowersji, ale później spotkała się z ogromnym społecznym poparciem wśród mieszkańców Wrocławia. Akcja zrodziła się z frustracji i bezsilności, ponieważ wszelkie akcje zachęcające właścicieli psów do sprzątania po nich, po prostu nie przynosiły efektu.

Teraz akcja „Kupa Wstydu” wkracza do Gorzowa, do dokładnie na osiedle Europejskie. Jej inicjatorką jest Beata Jackowska, która pracowała dla Urzędu Miasta Wrocławia, a aktualnie mieszka w Gorzowie na os. Europejskim. Start akcji ogłosiła na facebookowej grupie „Osiedle Europejskie Gorzów Wielkopolski”.

- Zaczynamy na osiedlu akcję „Kupa Wstydu”! Zrobiłam to skutecznie we Wrocławiu, zrobię i na osiedlu Europejskim! Zdjęcia ze społecznych patroli dokumentujące osoby niesprzątające po psiakach wklejajcie pod tym postem lub mi w wiadomości prywatnej. Zostaną umieszczone w galerii tego posta. Aby nie złamać prawa o danych osobowych, możecie sami zakapslować twarz osób, które sfotografujecie, lub też zostawcie to mi. Zadbam, aby wszystko było zgodnie z prawem. Recydywa będzie zgłaszana do staży miejskiej – mówi  Beata Jackowska, inicjatorka akcji „Kupa Wstydu”.

Niestety ten problem nie dotyczy tylko os. Europejskiego, ale całego miasta Gorzowa. Na chodnikach, trawnikach czy nawet tuż przed wejściem do klatki schodowej - wszędzie możemy natknąć się na psie odchody. Zgodnie z prawem właściciele czworonogów powinni posprzątać po swoim pupilu, to niestety większość z nich wciąż tego nie robi. Chociaż grozi za to mandat w wysokości 500 zł, to niestety straż miejska wystawia takie mandaty naprawdę sporadycznie. 

- To jest problem wszystkich dużych miast. Ludzie nie zdają sobie sprawy jakim problem jest niesprzątanie po psach. Uważają, że jak ich piesek zrobi kupkę i tego się nie posprząta, to nie ma problemu. Tylko tych psów są tysiące, a odchodów są tony. Powstała galeria wstydu. Akcja jest skierowana do wszystkich mieszkańców, którzy mają dosyć brudu, którym nie pasuje to, że ktoś nie sprząta i nie robi sobie nic z tego. Akcja nie jest skierowana przeciwko właścicielom psów - opowiada Beata Jackowska.

Mieszkanka Gorzowa wylicza na podstawie przykładu Kory, prawie 40-kilogramowego owczarka niemieckiego ile odchodów produkują rocznie psy. - Kora robi średnio 2 kupy dziennie. Jedna z nich waży około 150 g. Zliczając cały rok wychodzi 730 kup. Jak to równanie przedstawia się wagowo? 730 x 150 g = 109 kg 500 g. Jeden pies w ciągu roku produkuje 100 kg odchodów. Teraz wystarczy uruchomić wyobraźnię. Ile jest właścicieli, którzy nie sprzątają po swoich pupilach na osiedlu Europejskim? To są tony odchodów zalegających w przestrzeni naszego osiedla – podkreśla Jackowska. 

Redakcja portalu gorzowianin.com proponuje, aby w akcję zaagażował się również Urząd Miasta Gorzowa i została ona rozszerzona na całe miasto. Czekamy na odpowiedź urzędników w tej sprawie.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości